Strona główna Ekspert radzi Jak zostać UX designerem? Radzi UX Team firmy First Data

Jak zostać UX designerem? Radzi UX Team firmy First Data

0

User Experience Design (UX) jest obecnie jednym z bardziej popularnych obszarów związanych z projektowaniem. W Polsce jest on zorientowany przede wszystkim na tworzenie produktów cyfrowych. Jak zacząć swoją przygodę z tym środowiskiem i stać się UX designerem radzi UX Team firmy First Data.

UX Design jest postrzegany jako atrakcyjne środowisko pracy z atrakcyjnymi zarobkami, zbliżonymi do pensji, które otrzymują specjaliści IT. Mylne jest jednak założenie, że zostanie UX designerem jest znacznie prostsze od zgłębienia tajników programowania. Wkroczenie w świat UX Designu również wymaga determinacji, chęci rozwoju i wysiłku włożonego w naukę podstaw teoretycznych i nabycie praktycznych umiejętności. Chcesz zostać UX designerem i nie wiesz, od czego zacząć? Mamy dla Was kilka praktycznych wskazówek.

Fachowa literatura

Jeśli chcesz wejść w świat UX Designu, najpierw powinieneś go trochę poznać. Tu z pomocą przychodzi fachowa literatura. Na start szczególnie polecamy trzy pozycje: „Nie każ mi myśleć!” Steve’a Kruga, „Wariaci rządzą domem wariatów” Alana Coopera i, po tym lekkim wprowadzeniu, „Designing for the Digital Age” Kim Goodwin. Można korzystać też z innych źródeł wiedzy – na YT znajdziecie dużo udostępnionych materiałów z konferencji poświęconych tematyce związanej z UX. Również z naszej rodzimej konferencji – UX Poland.

Najważniejsza praktyka

Masz już podstawową wiedzę teoretyczną i nadal jesteś zainteresowany rozwijaniem swoich umiejętności? Teraz pora na zdobywanie pierwszych doświadczeń. Warto znaleźć praktykę lub staż, podczas którego będziesz mógł uczyć się od doświadczonych pracowników. Zadawaj pytania, rozmawiaj o projekcie, proś o rady i uwagi – feedback pozwoli Ci szybciej rozwijać umiejętności. Proces projektowania często jest interakcyjny i dzięki współpracy z teamem docelowy projekt może być o wiele lepszy niż w przypadku, gdy realizujemy go samodzielnie. W takim otoczeniu najszybciej można przyswoić wiedzę i nabyć doświadczenie. Jeśli w Twojej okolicy nie masz takiej możliwości, zapisz się do grup związanych z branżą, np. na Facebooku, i tam utrzymuj relacje z bardziej doświadczonymi specjalistami.

Nie pomijaj IT

Kolejną ważną rzeczą jest wiedza z zakresu IT. Nie musisz umieć programować, ale warto znać podstawy i rozumieć pojęcia, którymi posługują się programiści, testerzy i analitycy. Pozwala to m.in. uwzględniać podczas projektowania ograniczenia techniczne, które zwykle pojawiają się na różnych etapach pracy nad projektem oraz ułatwia swobodną dyskusję z osobami odpowiedzialnymi za jego wdrożenie.

Dostępne narzędzia

Jeśli chodzi o narzędzia, którymi posługujemy się w pracy, to choć istnieje tutaj pewna dowolność wyboru, warto znać dobrze co najmniej dwa różne. Chociaż do prezentacji idei wystarczy papier i ołówek, to jednak pracodawcy wymagają dobrej znajomości programów do projektowania, takich jak: Axure, Sketch, Adobe XD, UX PIN lub Figma. Warto także popracować nad umiejętnością tworzenia interaktywnych prototypów i animacji oraz dokumentacji projektowej, UI KITów oraz design systemów, które znacznie ułatwiają pracę nad dużymi projektami.

Studia czy praktyka

Jedną z dróg, które możesz również realizować są studia podyplomowe. Pozwalają w sposób systematyczny uporządkować wiedzę oraz utrzymywać kontakt z osobami, które mają duże doświadczenia. Pamiętaj jednak, że po samych studiach nie będziesz od razu UX designerem. Wymaga to praktyki. Potencjalny pracodawca wybierze raczej osobę, która potwierdzi swoje umiejętności, przedstawiając zrealizowane projekty, niż absolwenta, który nie ma doświadczenia praktycznego.

Podsumowując, chcąc zacząć karierę UX designera, warto mieć ugruntowaną wiedzę z zakresu zarówno usability, jak i zagadań IT, i następnie starać się trenować swoje umiejętności praktyczne przy każdej okazji. Nie bójcie się projektować kilkunastu wersji tej samej strony, pokazywać ją innym i prosić o feedback innych projektantów. Zawsze warto także rozmawiać o swoich projektach zarówno z ich odbiorcami, klientami, jak i osobami odpowiadającymi za ich wdrożenie.

Powodzenia!

UX Team, First Data

 

Be First! Program Płatnych Praktyk Letnich w First Data Polska!

Jeśli:

 • Masz otwarty umysł i nie boisz się wyzwań
 • Chcesz się czegoś nauczyć w jednym z naszych działów: Programistów Java, UX, Testów (IT), Administracji Linux lub Finansowym
 • Jesteś dyspozycyjny od lipca do końca września 2019
 • Jesteś studentem i kończysz min. drugi rok studiów

Jeśli Twoje odpowiedzi są na „tak”, to oznacza, że szukamy właśnie Ciebie!

Don’t delay ‒ Apply today!

Prześlij CV na adres:
rekrutacja@firstdata.pl
Oferujemy:

 • 16 tygodni najlepszej praktycznej szkoły biznesu
 • Zdobycie cennego doświadczenia w międzynarodowej firmie będącej liderem w swojej branży w sektorze finansowym
 • Bardzo atrakcyjne wynagrodzenie i umowę o pracę
 • Wsparcie zespołu i HR
 • Udział w globalnych telekonferencjach dedykowanych TOBIE i praktykantom na całym świecie
 • Coaching & program interesujących szkoleń w trakcie trwania programu
 • Przyjazne nowe biuro w dogodnej lokalizacji przy Al. Jerozolimskich 100
 • Realne szanse rozwoju

Materiał na podstawie: ewydanie.eurostudent.pl/2019-lut/21/