Strona główna Artykuły Sprawdź, kto odnajdzie się w audycie i aplikuj do Centrum Kompetencji Assurance

Sprawdź, kto odnajdzie się w audycie i aplikuj do Centrum Kompetencji Assurance

0

Biorąc udział w rekrutacji do PwC, wielu aplikantów nie zdaje sobie sprawy, jak naprawdę będzie wyglądać ich praca. Niektórzy zastanawiają się, czy będzie to żmudne siedzenie nad dokumentami, a może wręcz przeciwnie – czuwanie nad poprawnością zautomatyzowanych procesów. Kandydaci do pracy w audycie zapoznają się z zamieszczonymi w internecie długimi listami wymagań – zarówno tych formalnych, jak i dotyczących kompetencji miękkich. Sprawdź, czy odnajdziesz się w audycie i zostań Specjalistą ds. Audytu Finansowego w Centrum Kompetencji Assurance.

Ja często słyszę wśród znajomych, że audyt jest dobrym miejscem na rozpoczęcie kariery zawodowej, które umożliwia zdobycie cennego na rynku doświadczenia stosunkowo krótkim czasie. Sprawdźmy więc, dla kogo audyt będzie dobrym wyborem jakie kompetencje będą tej pracy szczególnie przydatne.

Praca w audycie – na czym polega?

swoim otoczeniu spotkałam się wieloma osobami, które kojarzą pojęcie audytu oraz największe firmy zajmujące się tym obszarem (Big4), jednak nie są stanie zdefiniować, na czym dokładnie polega ta praca. Na początku warto zaznaczyć, że audyt dzieli się na wewnętrzny oraz zewnętrzny. Audyt wewnętrzny przeprowadzany jest przez osoby wewnątrz organizacji skupia się nie tylko na finansach firmy, ale także na poprawności działania procesów, usprawnieniu działalności operacyjnej oraz sprawdzaniu zgodności wewnętrznymi zasadami jednostki. Przeprowadzany jest regularnie oraz obejmuje całą organizację, pozwalając na zidentyfikowanie nieprawidłowości oraz doskonalenie różnych obszarów. Ma na celu głównie poprawę jakości zarządzania oraz skuteczności kontroli wewnętrznych, kierowany jest głównie do osób zarządzających spółką oraz do pracowników. Audyt zewnętrzny natomiast przeprowadzany jest przez niezależne osoby, niezwiązane badaną jednostką. Głównym celem audytu zewnętrznego jest zbadanie, czy sprawozdanie finansowe danej spółki jest zgodne przyjętymi zasadami rachunkowości oraz czy rzetelnie przedstawia sytuację finansową majątkową przedsiębiorstwa. Audyt zewnętrzny przeprowadzany jest zazwyczaj raz do roku, jego efektem jest wydanie opinii przez biegłego rewidenta, która skierowana jest do interesariuszy zewnętrznych, czyli akcjonariuszy, klientów, inwestorów, wspólników, także banków czy organów skarbowych.

Mówiąc audycie zewnętrznym, warto zaznaczyć, że jest to zespołowa praca projektowa. zależności od badanej spółki, projekt zaangażowane jest od kilku do kilkunastu osób, na różnych stanowiskach odpowiadających za inne obszary audytu, skupiając się na tym, aby podział obowiązków pozwolił na sprawne przeprowadzenie badania. Praktykanci oraz asystenci pierwszoroczni odpowiedzialni są za obszary, które na początku ich drogi zawodowej pozwolą na zapoznanie się zrozumienie metodologii PwC oraz procedur stosowanych firmie. Co kolei jest dobrym fundamentem, aby w następnych latach swojej pracy móc zrozumieć specyficzne zagadnienia dotyczące danego klienta, jak branży, której operuje. Dzięki temu audytorzy zewnętrzni po kilku latach pracy mają szeroki pogląd na różne branże ich działalność.

Dla kogo praca w PwC będzie dobrym wyborem?

Rozpoczynając pracę audycie, byłam na II roku studiów licencjackich na kierunku finanse rachunkowość. Wcześniej zdobyłam pierwsze doświadczenie zawodowe na przeróżnych stanowiskach – rozpoczynając od opieki nad dziećmi, kończąc na asystentce biurowej. uwagi na niewielkie doświadczenie dziedzinie rachunkowości oraz nieukończone jeszcze studia, byłam pozytywnie zaskoczona, gdy proces rekrutacji do PwC zakończył się sukcesem. trakcie dwóch lat, które spędziłam PwC, poznałam osoby naprawdę różnym doświadczeniem zawodowym, zainteresowaniami oraz po różnych kierunkach studiów. Dzięki temu uświadomiłam sobie, że nie zawsze lata doświadczenia, wiek czy wykształcenia są czynnikami gwarantującymi sukces, to, jaki zestaw cech posiada kandydat jak potrafi je zaprezentować trakcie rekrutacji. Znając specyfikę pracy, warto podkreślić odpowiednie cechy charakteru, które uświadomią pracodawcy, że dobrze sprawdzisz się danej roli. Oczywiście, kandydatowi podstawową wiedzą rachunkową czy doświadczeniem zawodowym finansach bądź rachunkowości, na początku będzie łatwiej. Uważam jednak, że odpowiednim podejściem każdy może spróbować swoich sił audycie

Zostań Specjalistą ds. Audytu Finansowego w Centrum Kompetencji Assurance

To już ostatnie dni na aplikację i możliwość dołączenia do naszego zespołu w Centrum Kompetencji Assurance w Katowicach jako Specjalista ds. Audytu Finansowego. Szukamy studentów od III roku i absolwentów kierunków ekonomicznych i pokrewnych, którzy chcą w praktyce wykorzystać narzędzia analityki biznesowej. Znasz bardzo dobrze język angielski i program MS Excel? Ta pozycja jest dla Ciebie!

 

Gabriela Szostak