Strona główna Ekspert radzi Nowoczesne technologie + pasja = First Data

Nowoczesne technologie + pasja = First Data

0

Na temat kluczowych kompetencji do osiągnięcia sukcesu w branży IT, oczekiwaniach wobec pracowników, ofertach praktyk dla studentów i wdrażania nowych pracowników w strukturę organizacji rozmawiamy z Tomaszem Leszczyńskim, CIO w
First Data Polska.

Czym  wyróżnia się First Data na polskim rynku?

Jesteśmy międzynarodową firmą, będącą częścią notowanej na giełdzie globalnej korporacji, z bogatym doświadczeniem na polskim rynku. Wykorzystując wiedzę, którą zdobyliśmy na zagranicznym rynku, i świadomość charakterystyki krajowych warunków, oferujemy klientom szeroki zakres usług, opartych na naszym unikalnym know-how. Stawiamy na jakość i specjalistów z pasją. First Data to kultura nowoczesnych technologii i bezpieczeństwa klienta.

Jako dyrektor, jakie ma Pan oczekiwania względem swoich pracowników?

Jako firma dążymy do ciągłego ulepszania naszych rozwiązań, dlatego od mojego zespołu wymagam przede wszystkim chęci rozwoju, ciągłej nauki i poszerzania swoich kompetencji, zarówno w zakresie technologii, jak i produktów. Co jest jeszcze istotne? Komunikatywność, umiejętność pracy w grupie – w obrębie własnego zespołu czy konkretnego projektu, jak i całej organizacji. Nasi pracownicy dzielą się swoją wiedzą, wymieniają się doświadczeniami, wspierają się i inspirują – to ważne w kontekście ich rozwoju osobistego. Cenię także osoby, które z otwartą głową podchodzą do rozwiązywania problemów, traktując je nie jako przeszkodę, a wyzwanie. Chęć poszerzania kompetencji w zakresie zarówno technologii, jak i produktów płatniczych. Ważne jest także to, aby pracownik czuł się współodpowiedzialny za sukces projektu i zadowolenie klienta.

Jakie kompetencje są według Pana kluczowe, by osiągnąć sukces w IT?

Oczywiście, żeby pracować w tej branży trzeba mieć pewne zaplecze techniczne. Narzędzia naszej pracy nieustannie ewoluują, dlatego, aby osiągnąć sukces w IT, niezbędna jest chęć ciągłego rozwoju, pasja i ciekawość. Firma ulega transformacjom, zmieniają się technologie, zawsze istnieją pewne ograniczenia, a projekty można prowadzić w różny sposób – czy to korzystając z podejścia Agile czy Waterfall – jednak stałym aspektem pozostaje praca z ludźmi. Dlatego kluczowa wydaje się umiejętność dobrej komunikacji i współpracy, zarówno z klientem (zewnętrznym i wewnętrznym), jak i w ramach zespołów projektowych, w tym z dostawcami zewnętrznymi.

Jakich specjalistów Państwo poszukują?

Na ten moment – analityków biznesowych, programistów Java (zarówno frontend jak i backend), specjalistów ds. zapewniania jakości. Szczególnie zależy nam na osobach, które mają doświadczenie branżowe lub chciałyby związać się z naszą firmą na dłużej.

Czy First Data prowadzi programy praktyk i staży dla studentów? Studenci jakich kierunków mogą na nie aplikować?

Jak pokazują nasze doświadczenia, krótkoterminowe praktyki i staże najlepiej sprawdzają się w przypadku osób chcących pracować w zespole zapewnienia jakości oprogramowania.
W przypadku ról analityków i programistów potrzeba jednak dłuższego czasu na to, aby współpraca była owocna dla obu stron.

Jak wygląda proces wprowadzania nowego pracownika – studenta lub praktykanta – w funkcjonowanie firmy? Czy nowo zatrudniona osoba może liczyć na wsparcie mentora?

Tak, każda zatrudniania osoba ma osobę, która wieloaspektowo pomaga jej wdrożyć się w życie naszej firmy. Są to nie tylko kwestie związane z wykonywanymi obowiązkami – przygotowanie środowiska pracy, uzyskanie dostępów i uprawnień w systemach, wyjaśnianie zagadnień i otrzymanych zadań. Taki „opiekun” pomaga nowemu pracownikowi w razie jakichkolwiek problemów, a także chętnie doradzi, gdzie wybrać się na lunch. Traktujemy praktykantów jak równorzędnych członków zespołu.

Czy prowadzą Państwo programy szkoleń, dodatkowe kursy doszkalające, programy mentoringowe lub coachingowe dla pracowników? Jakie benefity pozapłacowe oferuje First Data?

Naszym pracownikom oferujemy zarówno szkolenia rozwijające kompetencje miękkie, jak i szkolenia technologiczne. Potrzeby szkoleniowe identyfikujemy wspólnie z zainteresowaną nimi osobą. Staramy się wychodzić na przeciw oczekiwaniom pracowników, dlatego zapewniamy im szeroki pakiet benefitów: w pełni pokrywamy koszt opieki medycznej i ubezpieczenia pracownika, dofinansujemy kursy językowe na terenie firmy, kartę Multisport, bony świąteczne, szkolenia, system punkowy OwnItHonors (punkty uznaniowe do wymiany w sklepie firmowym) i wiele innych.

 

Materiał na podstawie: ewydanie.eurostudent.pl/2019-lut/23/