Strona główna Artykuły Programista, tester czy architekt? Wybierz swoją ścieżkę!

Programista, tester czy architekt? Wybierz swoją ścieżkę!

0

Information Technologies, czyli branża IT, skupia bardzo wiele różnych zawodów. Od tego, w którą stronę pokierujemy ścieżką kariery zależy, na jakie warunki pracy będziemy mogli liczyć.

Branża IT od kilku lat boryka się z niedoborem pracowników. Według danych, w chwili obecnej w Polsce brakuje około 50 tys. specjalistów z branży IT. Od kilku lat mówi się, że IT to sektor pracownika. Trzeba jednak podkreślić, że o pracę najłatwiej tym, którzy najlepiej wpiszą się w rynkową niszę i świadomie pokierują swoją ścieżką kariery. Dobry specjalista z odpowiednim doświadczeniem, znajomością języków obcych oraz chęcią rozwoju ma największe szanse na znalezienie ciekawej i dobrze płatnej pracy.

Wybierz swoją niszę

Już na etapie studiów warto pomyśleć, w którym z szerokich sektorów IT, chcielibyśmy się specjalizować. Najprostszy podział to programista bądź szeroko rozumiany specjalista IT (konsultant, analityk, Project manager, tester, etc.). Jeśli planujemy zostać programistą, to powinniśmy przede wszystkim skupić się na poznawaniu języków programowania i orientować się w najnowszych trendach oraz funkcjonujących obecnie technologiach, a następnie wybrać taką, która najbardziej nam odpowiada. Jeśli chcielibyśmy zostać specjalistą IT, główny nacisk powinniśmy położyć na przedmioty biznesowe i związane z realizowaniem projektów (narzędzia oraz metodyki wykorzystywane przy projektach IT). Nie rezygnujmy jednak z nauki programowania, gdyż zawsze zwiększa ono wartość na rynku pracy.

Na etapie studiów warto zastanowić się nad jeszcze, czy chcemy być ekspertami, czy menedżerami w danej dziedzinie. Rozróżnienie to jest istotne, ponieważ pozwala nam obrać pożądany kierunek – w stronę zarządzania ludźmi, projektami bądź procesami lub w stronę ekspertyz. Obie ścieżki kariery są otwarte zarówno dla programisty, jak i specjalistów IT.

Śledź trendy

Chcąc znaleźć swoją niszę, zawsze warto śledzić rynkowe trendy. Największe zapotrzebowanie obecnie jest na osoby z doświadczeniem developerskim. Przede wszystkim chodzi tutaj o zdolnych programistów Java, C# .Net, JavaScript, C++ czy PHP. Dla nich znalezienie nowej pracy nie powinno stanowić większego wyzwania. Ze względu na dynamiczny rozwój rynku aplikacji mobilnych, ogromne szanse mają również osoby związane z programowaniem iOS lub Android.

Kolejne lata przyniosą ze sobą zapotrzebowanie na analityków, najlepiej o szerokich umiejętnościach biznesowych i systemowych. Oferty sypać się będą szczególnie w stronę kierowników projektów, administratorów sieciowych, Linuxa oraz Windowsa, specjalistów helpdesk, testerów oraz konsultantów SAP (głównie od FI/CO).

Zdobądź i rozwijaj umiejętności

Okazją do tego, by sprawdzić się na konkretnym stanowisku, są praktyki i staże. Dla studentów IT są one o tyle ważne, że pomagają zdobyć praktyczne doświadczenie i uzyskać wiedzę od profesjonalistów. Pozwalają też dowiedzieć się, jakie umiejętności i kompetencje powinien posiadać pracownik na konkretnym stanowisku.

Jeśli myślimy o karierze na stanowisku developerskim, najbardziej istotnym elementem będzie znajomość frameworków, bibliotek, platform przy jednoczesnym doświadczeniu w pisaniu tzw. czystego kodu. Ceniona jest obecnie wiedza z zakresu UX/UI oraz RWD. Osoby zarządzające projektami najczęściej pracują w metodologii AGILE/SCRUM, rzadziej PRINCE. Istotny jest też background technologiczny (przeważnie developerski). Specjaliści z zakresu analizy systemowo-biznesowej zazwyczaj posługują się UML i BPMN.

Nie można zapominać o szlifowaniu swoich umiejętności językowych. Znajomość języka angielskiego w tej branży to obecnie podstawa. Służy on bowiem do porozumiewania się ze środowiskiem międzynarodowym – klientami zagranicznymi oraz osobami pracującymi w zagranicznych oddziałach danej firmy. Dodatkowym atutem będzie znajomość dodatkowego, oprócz angielskiego, języka obcego.

Informatyk, który dokładnie zaplanuje swoją ścieżkę kariery, wybierze dział, w którym chce się specjalizować, zadba o rozwój swoich kompetencji zarówno twardych, jak i miękkich i już na wczesnym etapie studiów będzie dbał o swój własny rozwój, może być pewien, że po pięciu latach nauki, będzie czekała na niego wymarzona praca.

Tekst: JS