Strona główna Artykuły Kompetencje przyszłości w sektorze bankowo-finansowym

Kompetencje przyszłości w sektorze bankowo-finansowym

0

Jak przewidują eksperci ds. rynku pracy, w ciągu najbliższych lat rosnąć będzie nisza dla specjalistów łączących kompetencje technologiczne, znajomość specyfiki funkcjonowania sektora bankowego i finansowego.

Przewiduje się, że w ciągu kilku następnych nastąpi duże zapotrzebowanie na zawody „okołoinformatyczne”. Oznacza to, że w cenie będzie przede wszystkim interdyscyplinarność, umiejętność wykonywania prac na styku kilku specjalności, łączenie umiejętności technicznych z kompetencjami sprzedażowymi, profesjonalną obsługą klienta i dlatego swoich sił w branży ICT próbować mogą również osoby po kierunkach ścisłych takich jak matematyka czy fizyka, a także studiów humanistycznych posiadających zainteresowania technologiczne.

Sektor bankowo-finansowy jest tym, w którym tendencja ta jest szczególnie istotna. Ze względu na szeroko rozwinięty rynek kart kredytowych i lojalnościowych, mamy do czynienia z dynamicznym wzrostem zapotrzebowania na specjalizacje zawodowe związane z obsługą tych kart oraz analizą transakcji dokonywanych za ich pośrednictwem. Tego typu działania pozwalają na stałe monitorowanie preferencji klientów i ocenę prawdopodobieństwa dokonania przez nich określonych zakupów. Prace tę będą wymagać umiejętności nie tylko informatycznych, ale również analitycznych i statystycznych.

Na obecnym etapie tworzona jest metodologia dla tego typu badań. Wymaga to czasu ze względu na interdyscyplinarność sektora, który łączy w sobie elementy bankowości, finansów, informatyki i analityki. To właśnie ma już w niedalekiej przyszłości uczynić go atrakcyjnym i opłacalnym.

Tekst: BP