Strona główna Artykuły Co się liczy w branży IT?

Co się liczy w branży IT?

737
0

Praca w IT może przynieść ze sobą wiele korzyści przede wszystkim dla tych, którzy posiadają niezbędne predyspozycje do osiągnięcia sukcesu w tej branży.

Jednym z podstawowych czynników jest pasja do technologii. Kariera w branży IT wymaga nieustannej nauki i poznawania nowych rozwiązań. Zmiany na rynku IT zachodzą w bardzo szybkim tempie i wystarczy zazwyczaj jeden, dwa kwartały, aby nasza dotychczasowa wiedza straciła na znaczeniu. Dlatego ważne jest, aby być na bieżąco z nowościami technologicznymi. Stąd też, aby zwiększyć swoje szanse na karierę w IT, warto codziennie czytać pisma i portale branżowe, a także szukać wiedzy wśród innych specjalistów. Z badania ABSL „Rynek usług IT w Polsce” przeprowadzonego w ubiegłym roku wynika, że w najbliższej przyszłości w branży szykuje się wyraźny wzrost znaczenia zwinnych (Agile) metodyk dostarczania projektów informatycznych, co oznacza zwiększone zapotrzebowanie na doświadczonych pracowników, który są na bieżąco z nowymi trendami w branży.

Kompetencje miękkie

Oprócz wiedzy fachowej, bardzo ważne jest, aby kandydat posiadał zestaw kompetencji miękkich, które umożliwią mu skuteczne współdziałanie z innymi pracownikami bądź klientami, jako, że w wielu zawodach IT interakcja z innymi jest nieodzowną częścią pracy – Chodzi o takie kompetencje jak np. umiejętność pracy w zespole, komunikatywność i umiejętność zarządzania czasem. Pracodawcy cenią sobie także „intuicję biznesową” umożliwiającą skuteczne dopasowanie działań IT do wymagań i potrzeb biznesowych klientów – podkreśla Marek Mrozowski z IT LeasingTeam. Aby było to możliwe, niezbędne jest podejmowanie działań w odbywania zakresie praktyk czy staży studenckich jeszcze w trakcie studiów. Umożliwia to bowiem nie tylko zdobycie praktycznej wiedzy specjalistycznej, ale i obycia w (często międzynarodowym) środowisku biznesowym.

Ci, którym z sukcesem uda się rozpocząć karierę w branży IT liczyć mogą na elastyczne formy zatrudnienia oraz atrakcyjne wynagrodzenie sięgające kilku średnich krajowych wynagrodzeń brutto. Warto zainwestować zatem czas i wysiłek w kształtowanie odpowiednich kompetencji i kwalifikacji. Nie ma ku temu lepszego okresu niż czas studiów.

Tekst: BP