Strona główna Artykuły Co gwarantuje karierę w IT?

Co gwarantuje karierę w IT?

719
0

Dyplom ukończenia studiów nie determinuje zaistnienia w branży IT. Bardziej chodzi tu o umiejętności, przede wszystkim zdolność analitycznego myślenia. W parze z nią musi iść znajomość języka angielskiego i określonych języków programowania.

Język angielski jest niezbędny w tym zawodzie, ponieważ większość informacji przekazywana jest właśnie za jego pomocą. Służy on ponadto do kontaktu z klientami i partnerami zagranicznymi. Niezwykle istotna w tym kontekście jest znajomość branżowego słownictwa oraz umiejętność czytania dokumentów technicznych. Dodatkowym atutem przy rekrutacji będzie z pewnością znajomość innego, dodatkowego języka.

Firmy w wymaganiach dotyczących stanowiska ściśle określają, które języki programowania kandydat musi znać. Według corocznego rankingu popularności języków programowania IEEE Spectrum, w roku 2015 wciąż w czołówce pozostają: Java, C i C++. Języki te są najbardziej popularne w zastosowaniach mobilnych. Z kolei w zastosowaniach webowych na pierwszym miejscu jest Java, na drugie zaś wybił się Python, zaraz za nim C#, PHP i JavaScript.

Analizując rynek pracy, można zauważyć, że najbardziej pożądanymi przez pracodawców branży IT językami programowania są: Java, C, C++, C#, Python, JavaScript, Net, SQL. Popularność Javy związana jest z tym, że to właśnie ten język stosuje się najczęściej w większości aplikacji sieciowych. Stanowi on podstawę przy tworzeniu oprogramowania firm, aplikacji mobilnych czy choćby gier. Ten kompleksowy charakter języka sprawia, że Java będzie pożądanym i popularnym językiem programowania jeszcze przez najbliższe lata.

Jedną z podstawowych cech branży IT jest duża jej dynamika na rynku. Osoba, która teraz jest specjalistą od Java, za kilka tygodni może być profesjonalistą w zupełnie innym języku programowania. Nauka nowych programów zajmuje stosunkowo niewiele czasu, co pozwala na szybkie wznowienie w nich kariery.

O posiadaniu niezbędnych umiejętności świadczą posiadane certyfikaty, na które racodawcy branży IT zwracają szczególną uwagę. Coroczne raporty wskazują na wartości rynkowe poszczególnych certyfikatów. Według ostatniego z nich: 15 Top – Paying Certifications for 2016 przygotowanego przez firmę Global Knowledge, w ścisłej czołówce jest CRISC (Certified in Risk and Information Systems Control), który potwierdza kompetencje specjalistów IT do specyficznych wyzwań związanych z zarządzaniem ryzykiem informatycznym. Cenionym certyfikatem w branży IT jest również CISM (Certified Information Security Manager), potwierdzający kompetencje na stanowisko menedżera bezpieczeństwa informacji.

Tekst: EK