Strona główna Artykuły Czy osoba niewidoma może być programistą?

Czy osoba niewidoma może być programistą?

0

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej szukają rozwiązań, dzięki którym osoby niewidome będą mogły wykonywać trudne zawody techniczne, jak tester i inżynier oprogramowania czy analityk. To, co wypracowali w laboratorium, będą teraz testować w naturalnym środowisku pracy.

Wydaje się, że spośród stanowisk związanych z programowaniem, do potrzeb osób niewidomych najłatwiej dostosować można stanowisko analityka, które wiąże się głównie (choć nie tylko) z klasyczną pracą biurową. Analityk jest swego rodzaju pomostem między klientem a zespołem programistów czy testerów.

Marek Tankielun, kierownik Laboratorium Tyfloinformatycznego działającego przy Politechnice Wrocławskiej mówi, że rozwiązania są w fazie testowej i nie zawsze wiadomo, czy uda się je zaimplementować w środowisku pracy, które różni się od warunków laboratoryjnych na politechnice.

Projekt realizowany jest przez firmę Capgemini przy współpracy z Politechniką Wrocławską. Skupia się na trzech stanowiskach przeznaczonych dla programistów: tester i inżynier oprogramowania oraz analityk odpowiadający za zarządzanie projektem. Każde z nich wymaga posiadania innych kompetencji, ale także zdolności sprawnego korzystania z wybranych narzędzi. W przypadku inżyniera oprogramowania jest to m.in. program Eclipse, pozwalający na zapoznanie się z kodem, jego analizę i wprowadzenie zmian czy narzędzie służące do zarządzania projektem JIRA. Developer może przy jego pomocy sprawdzić stan swojej pracy, przypisane do niego zadania oraz wprowadzać modyfikacje: dodawać komentarze, ustawiać statusy zadań, itd. Tester oprogramowania korzysta często w tym celu dodatkowo także z HP ALM lub, w nieco mniejszym stopniu, Testlink.

Projekt ma na celu wypracowanie rozwiązań, które pozwolą traktować osoby niepełnosprawne tak samo jak innych, i kierować do nich tę samą ofertę pracy.