Strona główna Artykuły IT – branża przyszłości. Jak zacząć w niej karierę?

IT – branża przyszłości. Jak zacząć w niej karierę?

0

Coraz więcej branż stawia na nowoczesne technologie i innowacje, przez co zapotrzebowanie na specjalistów IT rośnie, a wraz z nim – wynagrodzenia. Korzystna koniunktura na rynku IT sprawia, że przyciąga on coraz więcej chętnych. Jak zacząć swoją przygodę z tym sektorem?

Jak wynika z danych serwisu StackOverflow, aż 80% rekruterów IT deklaruje trudności ze znalezieniem kandydatów z odpowiednimi kompetencjami. Potwierdza to także raport „Problemy HR w firmach IT” firmy Sedlak & Sedlak, w którym na niedobór kandydatów o oczekiwanych kwalifikacjach jako jedną z największych przeszkód w efektywnej rekrutacji wskazało aż 88% ankietowanych. Zatrudnianie w tym sektorze jest kosztowne, w przypadku najbardziej pożądanych specjalistów niejednokrotnie wiąże się m.in. z relokacją z zagranicy. W 2018 roku najczęściej poszukiwani byli programiści znający języki JavaScript i Java – według raportu No Fluff Jobs „Rynek Pracy IT w 2018 roku” odpowiednio 26,94% i 24,31%. Na dalszych miejscach znalazły się języki programowania takie jak: .NET (11,03%), Angular (10,21%), Python (9,24%), PHP (8,42%), Scala (3,26%), C++ (3,17% ), Android (2,29%), iOS (2,13%).

Szansa na przebranżowienie

Jak ujawnia raport firmy Deloitte, ewolucja branży IT sprawiła, że programista nie musi być specjalistą w wąskiej dziedzinie, zaczęły liczyć się również inne umiejętności, co otwiera możliwości przed osobami, które chcą się przebranżowić, również jeśli nie mają doświadczenia. Kompetencje techniczne i wiedza specjalistyczna nadal są istotne, jednak ze względu na to, że współczesny specjalista IT coraz częściej pracuje ze środowiskiem biznesowym, rośnie znaczenie kompetencji miękkich. Eksperci Deloitte w raporcie „CIO Survey 2018. Patrząc w przyszłość: poza erę cyfrową” prognozują, że w ciągu najbliższych trzech lat znacząco wzrośnie rola umiejętności takich jak: kreatywność (65%), elastyczność poznawcza (41%), inteligencja emocjonalna (29%, obecnie tylko 6%), przywództwo i zarządzanie (47%) czy negocjacje (24%). Zmniejszyć ma się znaczenie zorientowania na usługi, krytycznego myślenia i rozwiązywania problemów. Firmy prowadzące kursy programistyczne często dają możliwość wzięcia udziału w teście predyspozycji, w którym sprawdzane jest logiczne myślenie, kreatywność i spostrzegawczość. Jeśli nie podjąłeś kierunkowych studiów, a zastanawiasz się nad przebranżowieniem, poprzez np. płatne szkolenia, warto zacząć od tego kroku, aby sprawdzić, czy jest to branża dla ciebie. Istotną rolę kompetencji miękkich potwierdza także raport „The Future of Workforce Development”, w ramach którego przeprowadzono badania wśród liderów odpowiedzialnych za rekrutację do pionów biznesowych HR i IT. Co prawda, ankietowani wśród deficytowych umiejętności na trzech pierwszych miejscach wymieniają kompetencje techniczne: przetwarzanie i analizę danych (w tym Business Intelligence) – 80% wskazań, data science (metody, modele, algorytmy do uzyskiwania wiedzy z różnego rodzaju zbiorów danych) – 78%, programowanie – 77%. Jednak na dalszych miejscach znajduje się szereg kompetencji miękkich: umiejętność współpracy i pracy w zespole – 76% wskazań, umiejętność oceny, wnioskowania i podejmowania decyzji – 73%, myślenie abstrakcyjne / kreatywność – 73%, umiejętności interpersonalne, komunikacja – 68%, inteligencja emocjonalna, kompetencje społeczne – 65%.
Coraz większa rola kompetencji miękkich w sektorze IT stanowi szansę na przebranżowienie dla osób, które wcześniej nie miały z tym rynkiem nic wspólnego. Nie chcesz rozpoczynać kolejnego kierunku studiów? Można zauważyć rosnącą popularność bootcampów (intensywnych kursów programistycznych), kursów programistycznych, szkoleń online czy darmowych ebooków, mających ułatwić start w branży. Przy firmach programistycznych powstają również akademie programowania. Część firm borykających się problemami kadrowymi w pionie IT sama oferuje swoim pracownikom taką drogę przebranżowienia. Płatne kursy, mające przygotować uczestników do rozpoczęcia pracy w IT, to stosunkowo droga inwestycja, dlatego zazwyczaj decydują się na nie osoby już aktywne na rynku pracy. Jednak biorąc pod uwagę zarobki w branży IT, jest do wydatek, który na pewno się zwróci. Potrzebna jest jednak determinacja – proces przebranżowienia trwa zazwyczaj od 6 do 12 miesięcy i wymaga dużego nakładu pracy własnej.

Jak zacząć?

To, czy aby zacząć karierę w IT, należy skończyć studia informatyczne, jest często dyskutowanym tematem. Narzędzia pracy programisty bardzo szybko się zmieniają, podczas zajęć związanych z programowaniem zazwyczaj nie rozwiązuje się problemów, z którymi w późniejszym życiu zawodowym można się spotkać w konkretnej firmie. Jednak zajęcia teoretyczne – logika czy analiza – uczą abstrakcyjnego myślenia, rozwijają nasze umiejętności i „trenują” mózg, dzięki czemu w przyszłości łatwiej będzie nam przyswajać nową wiedzę. Warto również dołączyć do koła naukowego – tam spotkasz innych pasjonatów IT, być może zainteresowanych tą samą technologią czy językiem programowania.

Praktyki i staże

Gdy nabędziesz już podstawowe umiejętności, rozejrzyj się za praktyką lub stażem. Jak znaleźć odpowiednią ofertę? Zacznij od zapoznania się z ogłoszeniami biura karier swojej uczelni i z oficjalnymi stronami firm posiadających piony IT w twojej okolicy. Wiele z nich prowadzi nabór na praktyki i staże – całoroczne, letnie, w ograniczonym lub pełnym wymiarze godzin, dla studentów z różnym stopniem zaawansowania (na niektóre programy możesz aplikować nawet po pierwszym roku studiów). Opcji jest wiele, więc na pewno uda ci się znaleźć ofertę odpowiadającą twoim zainteresowaniom. Część firm z tego sektora prowadzi również programy mentoringowe dla studentów, dlatego warto dokładnie zapoznać się z ich stronami karierowymi. Praktyki i staże to nie tylko szansa na sprawdzenie swoich umiejętności technicznych, ale, co równie ważne, także okazja współpracy z dużą organizacją, poznania jej know-how, środowiska biznesowego, w którym funkcjonuje, a także charakterystyki pracy w branży. Najlepszym praktykantom i stażystom często oferowane jest także przedłużenie współpracy.

Z roku na rok zainteresowanie branżą IT rośnie – specjalistów nadal brakuje, przez co rosną również zarobki w tym sektorze. Jak przewidują eksperci, trend ten ma utrzymać się w najbliższych latach. Najważniejsze jest zdobycie pierwszego doświadczenia, dlatego podczas studiów warto brać udział w praktykach i stażach.

Autor: Pola Szczepańska