Strona główna Artykuły IT w bankowości – wybierz branżę przyszłości

IT w bankowości – wybierz branżę przyszłości

0

Nowoczesne technologie, sztuczna inteligencja, Internet Rzeczy, nowoczesne metody identyfikacji klientów, coraz szerszy wybór bankowych aplikacji mobilnych – współczesna bankowość stawia na innowacje. Jednak aby sprostać oczekiwaniom klientów w zakresie nowoczesnych rozwiązań, instytucje finansowe potrzebują zaplecza w postaci specjalistów IT.

 

Bankowość przenosi się do internetu – to już nie trend, a fakt. Liczba tradycyjnych placówek bankowych się zmniejsza, Polacy przenoszą transakcje do sieci – w III kwartale 2018 r. dokonano w ten sposób 19,2 mln operacji kartą na łączną kwotę 3,4 mld złotych. W stosunku do poprzedniego kwartału wartość ta wzrosła o 19%. Znaczący udział w tym procesie miała zapewne popularyzacja Apple Pay i Google Play – z mobilnego „portfela” mogą już korzystać klienci większości największych banków w Polsce. Jest to trend widoczny na całym świecie – jak wynika z raportu „The State of Mobile 2019” w ubiegłym roku użytkownicy z całego świata pobrali aplikacje finansowe i bankowe 3,4 mld razy. W Polsce, jak podaje Związek Banków Polskich, w III kwartale 2018 roku było 7,9 mln aktywnych użytkowników bankowych aplikacji mobilnych (czyli takich, którzy logowali się do swojej aplikacji co najmniej raz w miesiącu).

Aplikacje mobilne, BLIK

Polskie instytucje finansowe są światowym liderem we wprowadzaniu nowinek technologicznych. Po raz drugi aplikacja mobilna jednego z polskich banków zwyciężyła w prestiżowym rankingu Retail Banker International, pokonując takich gigantów jak JP Morgan Chase czy Bank of America. Według danych Związku Banków Polskich, już ponad 17 mln Polaków aktywnie korzysta z bankowości elektronicznej. Prawie połowa z nich używa także aplikacji mobilnych na telefon lub tablet. Klienci większości banków mogą już korzystać z Apple Pay i Google Play, dzięki czemu mogą zrezygnować z noszenia portfela i wykonywać wszystkie płatności przy użyciu telefonu komórkowego. Płacić można również za pomocą smartwatcha lub AppleWatcha (tylko w sklepach stacjonarnych), jednak, przynajmniej na razie, opcja ta jest zdecydowanie mniej popularna i można z niej korzystać w ograniczonej sieci sklepów. O krok dalej poszedł rosyjski gigant na rynku bankowości – Sbernak testuje możliwość dokonywania płatności za pomocą odcisku palca. Z rozwiązań biometrycznych, choć nie w tak szerokim zakresie, korzystają także polskie banki. Logowanie do aplikacji mobilnej za pomocą odcisku palca lub Face ID staje się alternatywą wobec tradycyjnego logowania, podczas którego użytkownik musi ręcznie wpisać login i hasło. Inne stosowane zabezpieczenia biometryczne to m.in. skan tęczówki oka oraz zapis układu naczyń krwionośnych w kciuku. Banki wprowadzają do swoich aplikacji mobilnych również inne funkcjonalności – udogodnienia dla osób niewidomych i niedowidzących czy możliwość wspierania instytucji charytatywnych z poziomu aplikacji.
Metody płatności zrewolucjonizował również BLIK. W 2018 r. za pomocą tego rozwiązania zrealizowano 91 mln transakcji o wartości ponad 12 mld złotych. Głównie są to płatności w internecie, wzrost zanotowały także dokonywane tą metodą wpłaty i wypłaty z bankomatów (13% ogółu transakcji w IV kwartale 2018 roku) i przelewy na numer telefonu – w tym samym okresie było ich 2,06 mln.

Obsługa aplikacji mobilnych i bankowości internetowej nie może obyć się bez specjalistów IT: programiści, testerzy aplikacji, administratorzy aplikacji, specjaliści ds. utrzymania bankowości internetowej i mobilnej – potrzebuje ich każda instytucja finansowa, która chce rozwijać swoją działalność w internecie.

Analityk danych

Współczesna bankowość, w dobie zmniejszającego się znaczenia tradycyjnych placówek bankowych i klasycznego doradztwa, w związku z przenoszeniem się znacznej części wykonywanych transakcji do internetu, wymaga przede wszystkim umiejętności analitycznych. Dynamiczny rozwój technologiczny, wymagana wiedza z zakresu programowania, matematyki, statystyki, a nawet psychologii sprawiają, że analityk danych jest zawodem deficytowym. Na tym stanowisku najważniejsza jest praktyka, dlatego niektóre instytucje finansowe, borykając się z brakiem odpowiednich kandydatów na to stanowisko, prowadzi wewnętrzne kursy i szkolenia dokształcające pracowników w tym zakresie. Umiejętności analityczne przydadzą się także osobom zajmującym się zarządzaniem kampaniami ERM.

Sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe

Banki wychodzą naprzeciw potrzebom klientów – tradycyjny, profesjonalny doradca nie zawsze jest dostępny. Chatbot, wyposażony w sztuczną inteligencję, na stronie internetowej – jest gotów odpowiedzieć na palące pytania o każdej porze dnia i nocy. Według danych pochodzących z raportu Digital Banking, 35% organizacji finansowych wdrożyło już co najmniej jedno rozwiązanie z zakresu Machine Learing, 23% badanych organizacji planuje wdrożenie AI w ciągu najbliższego roku, a kolejne 13% ‒ w ciągu 18 miesięcy. Tylko 12% badanych organizacji nie planowało wdrożenia żadnego rozwiązania opartego na sztucznej inteligencji czy uczenia maszynowego w ciągu najbliższych 18 miesięcy.

Cloud engineer poszukiwany

Rozwiązania związane z chmurą to rynek z ogromnym potencjałem. Według prognoz w ciągu najbliższych kilku lat wydatki polskich firm na usługi chmurowe wyniosą 24 mld złotych – czyli około 30% ich wszystkich wydatków na usługi i oprogramowanie IT. W chmury obliczeniowe inwestuje również Ministerstwo Cyfryzacji – przy udziale Centralnego Ośrodka Informatyki zaczęły działać w oparciu o to rozwiązanie dwa systemy: mObywatel i Otwarte Dane. Z rozwiązań chmurowych korzystają także polskie banki – projektują je i testują w swoich centrach badań i rozwoju. Przewiduje się, że w przyszłości cała bankowość znajdzie się w chmurze, więc pracy dla cloud engineerów w tym sektorze nie zabraknie. Administratorzy baz danych, sieci komputerowych, specjaliści ds. zarządzania aplikacjami, programiści, testerzy czy analitycy systemowi – to tylko część specjalistów IT, których poszukują banki. Mobilna działalność instytucji finansowych ciągle się rozwija, więc ciekawych wyzwań dla specjalistów IT w tym sektorze nie zabraknie.

Autor: Pola Szczepańska