Strona główna Artykuły Ekspert czy manager? Jak dokonać wyboru?

Ekspert czy manager? Jak dokonać wyboru?

0

Branża IT to różnorodne środowisko, mnogość profili i ścieżek rozwoju, które możemy wybrać. Jedne z nich oznaczają stabilność i nie stwarzają dużych wymagań w zakresie samodoskonalenia, inne są bardzo atrakcyjne finansowo, ale wymagają stałej pracy nad swoimi umiejętnościami technicznymi,  a przede wszystkim cechami charakteru. O tym, co może nam pomóc w wyborze, opowiada Jacek Witkowski, National Manager Technologies w Randstad Polska

To, co w głównej mierze może pomóc specjalistom IT w wyborze swojej drogi, to jasne określenie celów, które pragną zrealizować w swoim życiu zawodowym. Specjaliści IT nie różnią się pod tym względem od innych pracowników – jedni widzą w rozwoju kariery szansę na stabilność finansową, inni – na dalsze wyzwania, czy możliwość poznania kolejnych nowych technologii, które dostarczają im satysfakcji.

Cele nie mogą jednak istnieć bez realnej oceny naszych możliwości. Na ile jesteśmy w stanie i chcemy ciągle podążać za nowymi trendami? W jednych dziedzinach IT technologie przechodzą ewolucję, w innych – rewolucję. Istotne jest więc pytanie, czy chcemy być ewolucjonistami, czy rewolucjonistami.

Baczne śledzenie trendów pozwala stwierdzić, że dziś największe możliwości finansowe, ale też największe wymogi stawiają kierunki związane z chmurami danych, big data, robotyzacją, bezpieczeństwem w świecie cyfrowym i ciągłym rozwojem aplikacji mobilnych. Jednak branża IT potrafi zaskakiwać i trendy, które dziś wyznaczają jej przyszłość, szybko mogą stać się tylko wpisem w archiwum wyszukiwarki, dlatego musimy zdecydować czy chcemy uczestniczyć w wyścigu. W branży IT istnieją bowiem inne możliwości – rozwijając komunikatywność, umiejętność zarządzania zespołem i rozumiejąc prawa rządzące tą dziedziną, możemy doskonale sprawdzić się jako managerowie zespołów czy działów IT.

W odnalezieniu swojej drogi może pomóc nie tylko analiza własnych umiejętności i potrzeb, ale przede wszystkim spojrzenie 360° – na jakie stanowiska jest obecnie popyt na rynku i co, jako specjalista IT, chcę robić w przyszłości. Na to ostatnie pytanie musimy sobie odpowiedzieć sami.