Strona główna Artykuły Zdolności interpersonalne w IT – równie ważne, jak twarda wiedza?

Zdolności interpersonalne w IT – równie ważne, jak twarda wiedza?

0

W branży IT najbardziej liczą się pasjonaci z łatwością komunikujący się ze światem zewnętrznym. Nie chodzi tutaj tylko o zespoły w których pracują, ale o cały ekosystem, w jakim funkcjonują nowoczesne organizacje IT.

Rozmowa z kolegą z biurka obok, z analitykiem od dostawcy rozwiązania informatycznego, które właśnie wdrażamy w naszej organizacji, czy rozmowa z przełożonym, który znajduje się obecnie w San Francisco, gdzie różnica czasu wynosi 9 godzin – z takimi ważnymi elementami pracy musimy się mierzyć w obecnym świecie. Praca w IT to ciągła praca nad sobą, a przede wszystkim nieustanna chęć szukania efektywnych rozwiązań, która sprawia, że każdy szanujący się specjalista musi być na bieżąco z trendami i technologiami. Ludzie IT stają się kołem napędowym zmian w organizacjach, co wprost przekłada się na to, w jakim funkcjonujemy świecie. Uber, Tesla, Salesforce.com na świecie, czy Allegro, iTaxi i Yanosik w Polsce – te firmy nie odniosłyby tak wielkiego sukcesu bez ciężkiej i konsekwentnej pracy zastępów analityków, architektów, kierowników projektów, programistów, testerów i supportu.

Ponieważ trudno jest znaleźć w nowoczesnych firmach jakiekolwiek pole działalności, w którym rozwiązania informatyczne nie mają zastosowania, nieunikniona jest współpraca działów IT z innymi działami, które różnią struktura, metody funkcjonowania, czy po prostu podejście do pracy. Podobnie jest też w przypadku firm z branży IT świadczących usługi na rzecz klientów. Po drugiej stronie może znaleźć się zespół specjalistów od księgowości, dla którego analityczny sposób myślenia nie będzie stanowił wyzwania, ale może też znaleźć się na przykład zespół pracowników branży kreatywnej, których sposób pracy może być trudny do okiełznania. Często zdarza się więc, że są to dwa różne światy, dlatego aby efektywnie realizować zadania, ważna staje się wspomniana wcześniej komunikacja.

To, co nasi klienci najbardziej cenią u prezentowanych przez Randstad kandydatów to: szczerość, otwartość, komunikatywność i umiejętność posługiwania się językiem mniej doświadczonych użytkowników nowych technologii. Wyposażone w te zdolności jednostki stają się pomostem pomiędzy skomplikowanymi rozwiązaniami informatycznymi a wyrażanymi własnym językiem potrzebami zleceniodawców i z łatwością pną się po drabinie rozwoju zawodowego.


Jacek Witkowski
National Manager Technologies
Randstad Polska