Strona główna Artykuły Trzeba uwierzyć w swoją wiedzę!

Trzeba uwierzyć w swoją wiedzę!

0

O karierze w firmie ZF opowiadają Bartłomiej Małek i Mariusz Makuch, specjaliści z Centrum Informatycznego ZF Group.

Jak trafiliście do firmy ZF?

Mariusz: Po ukończeniu studiów informatycznych zacząłem przeszukiwać portale rekrutacyjne i tak trafiłem na ogłoszenie firmy ZF. Oferta dotyczyła stanowiska młodszego inżyniera sieci komputerowych. Firma poszukiwała pasjonatów IT, którzy chcieliby rozwijać się w obszarze szeroko rozumianych sieci. To było dokładnie to, czego szukałem. Wysłałem aplikację i dość szybko skontaktował się ze mną specjalista HR. Podczas rozmowy telefonicznej zadano mi kilka pytań technicznych z obszaru sieci oraz nastąpiła weryfikacja mojej znajomości języka angielskiego. W kilka dni otrzymałem zaproszenie na rozmowę kwalifikacyjną, która odbyła się w Częstochowie. Spotkanie przebiegło dobrze, a już następnego dnia otrzymałem ofertę pracy.

Bartku, a jak to wyglądało u ciebie?

Bartek: W moim przypadku było trochę inaczej. Po ukończeniu studiów inżynierskich postanowiłem podjąć pracę zawodową. Firmę ZF polecił mi kolega, złożyłem więc aplikację. Bardzo szybko otrzymałem odpowiedź z zaproszeniem na rozmowę, a następnie ofertę pracy.

Rozumiem, że aplikowałeś na to samo stanowisko co Mariusz?

Bartek: Tak, na stanowisko młodszego inżyniera sieci komputerowych. To jest to, co mnie interesuje i skończyłem studia o takiej właśnie specjalności. Obszar sieci jest moją pasją i tym chcę się zajmować w przyszłości.

Obaj zostaliście pozyskani w ramach programu Young Talent Development, który jest projektem adresowanym do studentów i absolwentów informatyki. Uczestnicząc w programie, mieliście możliwość uczenia się teorii i praktyki od tutejszych ekspertów. Na najlepszych biorących udział w programie czekało stanowisko specjalisty, które otrzymaliście. Jak do tego doszło?

Mariusz: Gdy rozpoczęliśmy staż w firmie ZF nasz przełożony przedstawił nam plan rozwoju zawierający zagadnienia z obszaru sieci, które musimy znać, aby myśleć w przyszłości o pracy na stanowisku specjalisty. Mieliśmy spotkania, podczas których omawialiśmy poszczególne zagadnienia, porządkując i poszerzając naszą wiedzę.
Bartek: Na początku nasza wiedza została zweryfikowana, następnie uzupełnialiśmy braki. Po pewnym czasie znajomość tych zagadnień została ponownie sprawdzona.

Jak wyglądał proces rekrutacyjny na wasze obecne stanowisko, jakim jest network analyst – firewall/security?

Bartek: Stanowisko, które obecnie zajmujemy, jest globalne. Nasz przełożony jest w Niemczech, dlatego też rozmowa kwalifikacyjna odbyła się za pomocą wideokonferencji (skype) i była prowadzona w języku angielskim. Pytania techniczne były związane z firewallami, ale padły także pytania dotyczące motywacji czy dalszego rozwoju.

Wasz przełożony jest w Niemczech. Mieliście okazję już się z nim spotkać osobiście?

Mariusz: Tak, poznaliśmy go osobiście, byliśmy na szkoleniu wdrażającym w Niemczech, podczas którego zapoznano nas z obsługą poszczególnych systemów, potrzebnych do naszej codziennej pracy. Koledzy z zespołu niemieckiego wywarli na nas bardzo pozytywne wrażenie. Mamy nadzieję, że wzajemna współpraca będzie się dobrze układać.
Bartek: Liczymy na to, że jeszcze nie raz się z nimi zobaczymy, ponieważ spotkanie twarzą w twarz to jednak nie to samo, co rozmowa przez komunikator. Wymiana wiedzy przebiega wtedy zdecydowanie szybciej.

Co tak naprawdę będzie dla was największym wyzwaniem na tym stanowisku?

Bartek: Jest to wymagające stanowisko, ponieważ firewalle są jednym z kluczowych punktów sieci. Czasem jeden błąd może kosztować zatrzymanie produkcji, a tego wolelibyśmy uniknąć.

Co Was najbardziej zaskoczyło, kiedy rozpoczynaliście pracę w firmie ZF?

Bartek: Mnie zaskoczyła duża życzliwość ludzi w zespole. Mogę się zwrócić do kolegów z każdym problemem. Nigdy nie usłyszałem od nich: „nie teraz”, „nie przeszkadzaj”. Wszyscy byli i nadal są bardzo otwarci i pomocni. Wydaje mi się, że jest to ważny element pracy.
Mariusz: Podobnie jak Bartek, nie spodziewałem się takiego wsparcia. Pierwsze dni pracy wiążą się z dużą ilością stresu, ale okazało się, że wszyscy są bardzo pomocni.

Jakie macie dalsze plany zawodowe?

Mariusz: Na ten moment chciałbym nadal rozwijać się na obecnym stanowisku, poszerzać swoją wiedzę z zakresu firewalli. Mam nadzieję, że będę dobrze wykonywał swoją pracę.
Bartek: Osobiście jestem zadowolony z pracy tutaj. Interesuje mnie mój dalszy rozwój, bo ważne jest być zadowolonym z pracy zawodowej.

Co poradzilibyście osobie, która chciałaby aplikować do Centrum IT?

Bartek: Przede wszystkim, żeby się nie bała złożyć swojego CV. Poza tym trzeba uwierzyć w swoją wiedzę, trzymać kciuki i na pewno się uda:).

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułKariera w branży IT
Następny artykułAngielski językiem IT