Strona główna Artykuły Kariera w branży IT

Kariera w branży IT

0

Nigdy nie jest za wcześnie na rozpoczęcie planowania kariery. Nieważne na jakim etapie edukacji jesteś, rozejrzyj się za możliwościami odbycia praktyk, staży czy udziału w programach rozwojowych. Dzięki temu znacznie przyspieszysz swój rozwój zawodowy i szybciej zdobędziesz wymarzone stanowisko.

Choć IT uznawane jest za sektor pracownika, a więc taki, w którym nie brakuje ofert pracy, na najbardziej atrakcyjne stanowiska i możliwości rozwoju mogą liczyć osoby, które wykażą się doświadczeniem. Firmy z sektora IT stwarzają wiele okazji studentom i absolwentom, by je zdobyć. Warto z nich korzystać jak najwcześniej.

Zacznij od praktyk i staży

Jednym z najlepszych sposobów na zdobycie doświadczenia w branży IT jest podjęcie praktyk. Zwykle organizowane są one przez pracodawców przez cały rok i można odbywać je w wielu różnych działach, próbując swoich sił na różnych stanowiskach. Najczęściej trwają od 10 do 12 tygodni. Nieco bardziej angażujące są programy stażowe – zwykle zajmują cztery, sześć lub osiem miesięcy. Są one przeznaczone zarówno dla studentów, jak i absolwentów. W niektórych firmach, zwłaszcza tych o zasięgu globalnym, można je odbywać na całym świecie, np. w Stanach Zjednoczonych, Chinach czy Irlandii i w różnych działach:technicznym, bezpieczeństwa, usług globalnych. To niepowtarzalna szansa na sprawdzenie swoich umiejętności w międzynarodowym środowisku pracy i szlifowanie znajomości języka obcego.

Programy rozwojowe

Firmy organizują również ciekawe programy dla absolwentów. Ich uczestnicy nie tylko wdrażają się w pracę na danym stanowisku, lecz także biorą udział w różnych kursach i szkoleniach prowadzonych przez wykwalifikowanych instruktorów, dzięki czemu mogą doskonalić swoje umiejętności i nabywać nowe. Oprócz przekazywania wiedzy merytorycznej, programy rozwojowe pozwalają na doskonalenie takich kompetencji i umiejętności jak: samodzielność, przywództwo, zarządzanie projektami, współpraca, umiejętność pracy pod presją czasu oraz elastyczność. Pozwalają poznać specyfikę pracy w firmie, zweryfikować wyobrażenie o pracy w wybranym zawodzie przed podjęciem decyzji o dłuższym zatrudnieniu na danym stanowisku, dają też dostęp do najnowszych technologii i rozwiązań. Najczęściej odbywają się raz w roku, dlatego warto pilnować terminu rekrutacji. Trwają zwykle 12 miesięcy.

 

Program Dell Graduate Academy (DGAP) to rozpoczęty w 2013 roku intensywny program rozwojowy prowadzony przez fabrykę Dell Products (Poland) w Łodzi. Akademia skierowana jest do studentów i absolwentów uczelni wyższych w Polsce, których pasją jest rozwijanie swoich umiejętności praktycznych w zakresie inżynierii produkcji i zarządzania łańcuchem dostaw. Pierwszym etapem rekrutacji jest selekcja otrzymanych aplikacji i zaproszenia na rozmowy kwalifikacyjne, mające na celu wyłonienie kilku najlepiej rokujących studentów lub absolwentów, którzy otrzymają możliwość uczestniczenia w dwutygodniowym programie wdrożeniowym. W pierwszym tygodniu odbędzie się seria szkoleń dotyczących m.in. zarządzania projektami i łańcucha dostaw. W drugim wszyscy kandydaci zostaną przydzieleni do miniprojektów, które będą mieli samodzielnie przeprowadzić. Najlepsi kandydaci otrzymają roczną umowę o pracęKarolina Pawełoszek-Kozłowska, Specjalista ds. rekrutacji, Dell Products (Poland) Sp. z o.o.

 

Spotkaj się z firmą na targach pracy

Świetnym sposobem na rozpoczęcie kariery w danej firmie jest nawiązanie kontaktów z jej przedstawicielami na targach pracy. To szansa na porozmawianie w mniej formalnej i zobowiązującej atmosferze z potencjalnym pracodawcą o warunkach pracy, możliwościach rozwoju, praktykach czy stażach. Targi są też świetną okazją do zdobycia kontaktów do rekruterów czy zostawienia im swoich dokumentów aplikacyjnych. Innym sposobem na rozpoczęcie kariery w IT jest skorzystanie z możliwości bycia ambasadorem danej firmy na uczelni. Studenci-ambasadorzy to osoby, które posiadają aktualne informacje na temat projektów realizowanych przez daną firmę oraz oferowanych ścieżek rozwoju i aktywnie dzielą się nimi z koleżankami i kolegami. Student, stając się ambasadorem, pełni funkcję pośrednika między uczelnią, w tym biurami karier i organizacjami studenckimi, a daną firmą. Reprezentuje organizację oraz dba o jej wizerunek. Do obowiązków ambasadorów, w zależności od firmy, należy także dystrybucja materiałów informacyjnych i wizerunkowych, współpraca przy organizacji targów pracy, konferencji i warsztatów dla studentów i absolwentów uczelni wyższych czy promocja konkursów i programów specjalnych.

Nie zwlekaj, szukaj i działaj

Możliwości, by związać się z branżą IT, jest wiele i to niezależnie od tego, na jakim etapie edukacji jesteśmy. Nie warto zwlekać z poszukiwaniem możliwości rozwoju. Im wcześniej zaczniemy zdobywać wiedzę praktyczną, tym szybciej będziemy piąć się po szczeblach kariery. Należy też pamiętać o jeszcze jednej ważnej kwestii – wszelkie programy rozwojowe oferowane przez firmy są jednym z najważniejszych sposobów na pozyskiwanie przyszłych pracowników. Kto wie, czy praktyka, staż lub udział w programie ambasadorskim nie zakończy się otrzymaniem oferty stałej współpracy…

Justyna Sobolak