Strona główna Artykuły Projektowanie przyszłości

Projektowanie przyszłości

0

Energia elektryczna i automatyzacja to pojęcia o nieco odległym pokrewieństwie, choć obie te sfery są od siebie uzależnione. Wkraczają w coraz to nowe dziedziny, od produkcji, przez przestrzeń publiczną, po budynki mieszkalne i biurowce. Od jakości instalacji elektrycznych i systemów automatyki zależy wygoda, wydajność, energochłonność, koszty życia i produkcji.

Projektowanie instalacji elektrycznych i systemów automatyki przemysłowej jest szczególnym rodzajem sztuki inżynierskiej. Wymaga wiedzy i doświadczenia gromadzonych przez lata, ale także dostępu do nieustannie aktualizowanej wiedzy, bo w tej branży z roku na rok zmienia się bardzo dużo. Instalacje o podobnych funkcjach można zaprojektować na wiele sposobów, ale tylko kilka z nich spełni wszystkie potrzeby zleceniodawcy – inwestora. Ta branża opiera się na sztuce optymalizacji, dzisiaj niewykonalnej bez komputerowego wspomagania projektowania. Istotny jest również stały dostęp do obszernej, na bieżąco aktualizowanej wiedzy.

Nie ma wielu producentów, którzy potrafiliby dostarczyć dobrej klasy oprogramowanie do projektowania instalacji elektrycznych i automatyki. Do tych, którzy to potrafią, należy firma IGE+XAO, od bardzo wielu lat obecna również w Polsce. Ma siedzibę w Krakowie. Skrót IGE to po prostu pierwsze litery od Informatyka, Grafika, Elektrotechnika – dziedziny, którymi firma się zajmuje.

Na jej przykładzie można zobaczyć, jak długa jest ścieżka do dobrego, stabilnego produktu i jak wielkie znaczenie ma efekt skali. Firma jest obecna na rynku od ponad 30 lat, a więc prawie od początku epoki komputerów osobistych. Obsługuje ponad 41 000 klientów, którzy zainstalowali prawie 90 000 kopii oprogramowania IGE+XAO. Przy jego pomocy wykonali ponad 10 milionów rysunków (można to oszacować sprawdzając liczbę projektów wykorzystujących należący do grupy format SEE).

Żeby osiągnąć taką skalę działalności, potrzebne było zbudowanie globalnej struktury. Obecnie IGE+XAO ma 33 oddziały w 22 krajach, w tym w Polsce. W Krakowie pracuje dla niej ponad 100 osób: programistów, testerów, specjalistów od baz danych, serwisantów, elektryków, automatyków, handlowców. Firma posiada także oddziały programistyczne w Tarnowie i w Wadowicach.

To jedna z firm, z którymi warto związać swoją zawodową przyszłość. Jej obecność na rynku jest możliwa przede wszystkim dzięki nieustannemu rozwojowi, nadążaniu za rynkiem, śledzeniu najnowszych trendów i rozwiązań w branży, pozyskiwaniu informacji. To idealne środowisko dla inżynierów specjalizujących się w systemach elektrycznych, elektroenergetycznych i automatyce przemysłowej.

Na przełomie 2017 i 2018 roku podpisano umowę, dzięki której IGE+XAO wchodzi do grupy Schneider Electric. Dzięki temu uzyska dostęp do technologii rozwijanej przez inne należące do niej firmy, a także łatwiejszy dostęp do kolejnych klientów. A to oznacza szybszy rozwój i lepsze perspektywy dla obecnych i potencjalnych pracowników.

Piotr Kołaczek