Strona główna Artykuły Kariera IT w bankowości

Kariera IT w bankowości

0

Bez dobrze rozwiniętej i sprawnie działającej infrastruktury informatycznej nie byłoby dzisiaj banków. Stały rozwój bankowości mobilnej i regularne wdrażanie nowych rozwiązań technologicznych wymagają potężnego zaplecza IT. Nad jego sprawnym funkcjonowaniem czuwają specjaliści, którzy mogą tu liczyć na rozwijanie ciekawej ścieżki kariery.

Technologie wywierają wpływ niemal na wszystkie sektory gospodarki. Mocno zaznaczyły swoją obecność także w bankowości. Już kilkanaście lat temu banki przeniosły się do internetu. Bez możliwości operowania kontem w sieci,wiele osób nie wyobraża sobie dzisiaj korzystania z bankowości. Mało tego, bankowość obecnie przenosi się do telefonów i to w kierunku mobilności będzie rozwijał się ten sektor. To oznacza, że stale będzie występować tu zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu IT. To oni bowiem odpowiadają za tworzenie, utrzymanie nad prawidłowym funkcjonowaniem całej infrastruktury informatycznej banków i czuwanie nad jej poprawną pracą.

Ofert pracy nie brakuje

Informatycy nie mogą narzekać na brak ofert pracy. – Najczęściej poszukiwane profile specjalistów z obszaru IT w bankowości to developerzy, project managerowie, analitycy, testerzy, a także specjaliści od bezpieczeństwa – wymienia Urszula Dębniak, Senior Consultant, Antal IT Services. Jak przypomina, analitycy zajmują się zbieraniem wymagań biznesowych i tłumaczeniem ich na język techniczny. Z kolei developerzy pracują między innymi nad systemami bankowymi, rozwiązaniami z zakresu bankowości mobilnej czy integracją systemów w momencie fuzji banków. – Grupa testerów z kolei sprawdza między innymi poprawność kodów lub czy odpowiednie działanie aktywuje właściwą i zaplanowaną wcześniej akcję. Project managerowie trzymają pieczę nad całością prowadzonego projektu, czasami od pomysłu na nowe rozwiązanie, przez opracowywanie planów projektowych, wyliczanie kosztów, delegowanie zadań i nadzór nad ich realizacją w terminie, koordynację części analitycznych, developerskich, testowych, aż po wdrożenie nowego produktu – informuje ekspertka Antal IT Services. Jak zaznacza, niezwykle ważne zadanie ma również szereg specjalistów czuwających nad bezpieczeństwem danych i transakcji, a także dbających o nienaruszalność systemów przez osoby z zewnątrz.
– Banki często zatrudniają dedykowane i wykwalifikowane osoby, których zadaniem jest próba złamania systemów i raportowanie potencjalnych słabych punktów – dodaje Urszula Dębniak.

Praca pełna wyzwań

Bankowość w Polsce należy do jednej z najnowocześniejszych na świecie, a specjaliści IT, którzy chcą rozwijać swoją karierę zawodową w tym sektorze, mogą liczyć na innowacyjne i ciekawe projekty. Czym kierują się pracodawcy, rekrutując pracowników? Przede wszystkim poszukuje się tu konkretnych umiejętności. – W zależności od rodzaju projektu pracodawca będzie wymagał bardzo dobrej znajomości jednego z języków programowania – najczęściej Java, C# lub JavaScript, umiejętności pisania testów czy zarządzania projektami informatycznymi. Dodatkowo, jeśli w planie jest integracja systemów, pracodawca będzie szukał osoby, która ma już takie doświadczenie i zna odpowiednie narzędzia – mówi Urszula Dębniak, Senior Consultant, Antal IT Services. Jak przypomina, w związku z tym, że bankowość tworzy dużo rozwiązań dla końcowego odbiorcy, jakim jesteśmy my – klienci, ważne są umiejętności tworzenia przyjaznego i intuicyjnego dla użytkownika interfejsu, a także połączenia części serwerowej, a więc tego, czego nie widzimy, z warstwą frontendową, czyli właśnie tym, co możemy obserwować wchodząc na stronę banku czy logując się do aplikacji mobilnej – informuje ekspertka Antal IT Services.

Ważne umiejętności miękkie

U kandydatów, oprócz wiedzy merytorycznej i doświadczenia w zakresie zadań przewidzianych na stanowisku, ceni się także umiejętności miękkie. Zwraca się również uwagę na ciekawość świata i własną motywację do działania, gotowość do aktywnego szukania innowacyjnych rozwiązań i samodzielnego myślenia. U kandydatów szuka się także wysokich zdolności analitycznych i umiejętności syntezy. Bardzo ważna u informatyków jest znajomość języka angielskiego. Na większości stanowisk wymaga się znajomości tego języka na minimum komunikatywnym poziomie, w wielu ofertach jako warunek konieczny jest wymieniana biegła znajomość języka. Chodzi nie tylko o to, że angielski jest językiem informatyków i pozwala poruszać się swobodnie w pracy z nowymi technologiami, ale także o to, że wiele banków ma europejskie korzenie i komunikacja w tym języku jest na porządku dziennym.

Benefity pozapłacowe

Co pracodawcy oferują w zamian? Specjaliści IT mogą liczyć na udział w szkoleniach zewnętrznych i wewnętrznych. Banki oferują także dofinansowanie do prywatnej opieki medycznej, szereg zniżek u swoich partnerów (m.in. ubezpieczenia, szkoły wyższe, podróże), dofinansowują karty sportowe, a w niektórych organizacjach można liczyć także na relaksowanie się przy grze w piłkarzyki oraz na fotelu do masażu. Na tym benefity się nie kończą. Niektóre banki oferują specjalistom od IT możliwość pracy zdalnej albo na przykład… rowery, by mogli w ekologiczny sposób i nie tracąc czasu na stanie w korkach dojechać do pracy.
Przede wszystkim jednak banki oferują specjalistom od IT pracę przy nowoczesnych rozwiązaniach i technologiach. To pozwala stale doskonalić umiejętności i być na bieżąco z tym, co dzieje się w branży informatycznej. Pozwala też budować swoją pozycję w firmie, a to oznacza realizowanie ciekawej ścieżki kariery w strukturach bankowych.

Autor: Justyna Sobolak