Strona główna Artykuły Kariera w branży IT – od czego zacząć?

Kariera w branży IT – od czego zacząć?

0

Szeroko pojęte nowe technologie są coraz częściej obecne w naszym życiu, choć być może nie zdajemy sobie z tego sprawy. Dają one nam nie tylko nowe możliwości i wygodę w realizacji wielu codziennych zadań, ale także rozwijają gospodarkę i dają miejsca pracy. Najwięcej z nich powstaje właśnie w branży IT, która cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, także wśród polskich studentów.

Mimo niedoboru wykwalifikowanej kadry pracowniczej, firmy i korporacje mają swoje wymagania wobec kandydatów, którym należy sprostać, by podążać ścieżką sukcesu. Jak więc zacząć swoją przygodę z IT, by zmierzać w jej kierunku?

Postaw na kursy

Branża IT jest bardzo ciekawym przypadkiem, jeśli spojrzymy na nią przez pryzmat edukacji. To jeden z sektorów, w których potencjalny pracodawca jest w stanie docenić nabyte na drodze własnych zainteresowań i samodyscypliny doświadczenie i wiedzę. Oznacza to, że studia kierunkowe wcale nie są konieczne, by uzyskać zatrudnienie i nieustannie się rozwijać. Branża IT zna wiele takich przypadków, a jednym z najbardziej znanych jest Bill Gates, który przez wiele lat kierował firmą Microsoft, stając się jednocześnie jednym z najbogatszych ludzi na świecie. Obecnie brak tytułu inżyniera nie jest żadnym problemem, ponieważ na rynku dostępnych jest wiele szkoleń oraz kursów pozwalających rozwinąć wiedzę. Co ważne, nie brakuje także takich dostępnych w całości online, dzięki czemu bez problemu można dopasować je do swojego codziennego harmonogramu zajęć.

Praktykuj, by zdobyć doświadczenie

Niezależnie od tego, jaka ścieżka rozwoju jest ci bliższa, warto zastanowić się nad zdobywaniem doświadczenia zawodowego już podczas studiów. W tym celu warto udać się na staż bądź praktyki, na które często prowadzony jest nabór, chociażby w dużych korporacjach. Ich ukończenie daje nie tylko wiedzę, ale także duże szanse na stałe zatrudnienie, ponieważ przeprowadzenie potrzebnych szkoleń i wdrożenie pracownika w odpowiedni system pracy jest czasochłonne i kosztowne. Dlatego praktykant lub stażysta, który realizował należycie zlecane zadania i projekty, wykazał się chęcią rozwoju i nauki nowych umiejętności ma realne szanse na późniejsze zatrudnienie. Jak znaleźć ciekawe praktyki? Wystarczy odrobina samozaparcia oraz odpowiednio przygotowane CV wraz z listem motywacyjnym. Motywacja jest tutaj jednym z kluczowych czynników, który zauważony przez pracodawcę z pewnością przyniesie wiele korzyści. Na staż najchętniej poszukiwani są programiści, zarówno zajmujący się tzw. backendem, jak i frontendem. W cenie jest znajomość języka C++ oraz Java, który wciąż jest używany w wielu firmach znanych na całym świecie. Poszukiwani są także developerzy aplikacji mobilnych, którzy znają od podszewki dwie najbardziej popularne obecnie platformy mobilne: iOS oraz Android, a więc także środowiska programistyczne wymagane do przygotowywania odpowiednich aplikacji. Ofert jest sporo, zarówno na wakacje, jak i na dłuższy okres, w przedziałach czasowych od 6 do 12 miesięcy. Każdy może więc znaleźć coś pod swoje preferencje.

Po godzinach bądź kreatywny

Wbrew pozorom, w branży IT też warto mieć coś na wzór własnego portfolio. Zaliczyć do niego można wszystkie projekty, które były przez nas realizowane bądź w których mieliśmy udział. Zazwyczaj na początku przygody z technologiami informacyjnymi nie ma ich zbyt wiele. Można jednak temu zaradzić w dosyć prosty sposób, łącząc to z pasją i realizacją własnych projektów, dzieląc się nimi m.in. na znanej w informatycznym środowisku platformie GitHub. Jest ona przydatna podczas tworzenia różnego rodzaju oprogramowania, projektowania strony internetowej czy innych realizacji. Może ona także stanowić uzupełnienie naszego CV, stając się wizytówką naszych umiejętności. W okresie studiów warto również dołączyć do uczelnianych kół naukowych, w których często działają ludzie ambitni, pełni pasji. Nie od dzisiaj wiadomo, że współpracując, można osiągnąć większe korzyści. Rozwój technologii jest obecnie tak szybki, że informatycznych pasjonatów przed realizacją własnych ambitnych projektów może powstrzymać wyłącznie wyobraźnia — nie warto więc jej ograniczać.

Bądź wytrwały

Sektor IT jest bardzo popularny wśród osób szukających zatrudnienia, ponieważ praca w tej branży niesie ze sobą wiele benefitów. To nie tylko dobre zarobki, ale także perspektywy na przyszłość, z uwagi na ciągły rozwój i nowo powstające firmy, które implementują coraz to nowsze technologie. Praca w zawodzie programisty, administratora sieciowego bądź wdrożeniowca wymaga intensywnego rozwoju i poznawania nowych technologii, które już niebawem mogą zostać wykorzystane w kolejnym projekcie. W tej branży nie można pozwolić sobie na jakikolwiek zastój, ponieważ naraża to firmę na straty i brak zainteresowania potencjalnych kontrahentów. Praca w IT jest także wymagająca – konieczność radzenia sobie ze stresem, działania pod presją czasu, zbliżający się deadline, nowy projekt, nieoczekiwana zmiana wizji klienta – na to wszystko musi być gotowy pracownik tego sektora.

IT to wyjątkowo dynamicznie zmieniająca się branża, która daje szerokie możliwości rozwoju, oferuje atrakcyjne wynagrodzenie i ciekawe projekty. Jest ona także wymagająca, ale jeśli cechuje cię chęć nauki i nie boisz się wyzwań, spróbuj swoich sił w IT.

Autor: Kamil Milewski