Strona główna Artykuły Jesteś z pokolenia Millenium? Rynek IT czeka na Ciebie!

Jesteś z pokolenia Millenium? Rynek IT czeka na Ciebie!

0

Rynek pracy otwiera się na pokolenia Y i Z. Pracodawcy doceniają ambicje i zaangażowanie tych generacji i nie oszczędzają na ich przygotowaniu do zawodu. Jeśli zatem urodziłeś się na przełomie lat 80. i 90. albo później, to mamy dla Ciebie dobrą wiadomość – nie powinieneś mieć kłopotów ze znalezieniem pracy.

Generacja Y, zwana również pokoleniem Milenium bądź Millenialsami, to roczniki wyżu demograficznego przełomu lat 80. i 90., dorastające w obecności nowinek technologicznych. „Igreki” aktywnie i w każdej dziedzinie życia korzystają z technologii i mediów cyfrowych. Są dobrze wykształceni i gotowi dalej się rozwijać. Sporą uwagę przywiązują do życia prywatnego, oczekując dużej swobody i elastycznego czasu pracy. Mają duży apetyt na życie i nie chcą się ograniczać.

Z kolei pokolenie Z to osoby urodzone po 1990 roku, a według niektórych nawet po 1995 roku. Są kreatywni, nie ma dla nich granic, dzięki internetowi żyją w świecie, nie w Polsce. Mają wielu znajomych, są na bieżąco z nowymi technologiami, potrafią szukać informacji. Nie istnieje dla nich życie bez komputerów, smartphonów i internetu.

Jeśli należysz do pokolenia Y lub Z, nie powinieneś mieć kłopotów ze znalezieniem pracy. Nie tylko dlatego, że na rynku wciąż brakuje osób z wykształceniem technicznym, ale dlatego, że pracodawcy doceniają cechy, którymi charakteryzuje się młode pokolenie. A największe szansę na zatrudnienie mają osoby, które tymi cechami pochwalą się w praktyce.

Młode pokolenie, rozpoczynające swoją przygodę na rynku pracy, ma coraz większe oczekiwania w stosunku do pracy. Obok korzyści finansowych, liczy się również realizowanie własnych pasji oraz rozwój zainteresowań i umiejętności. Absolwenci uczelni technicznych stawiają w głównej mierze na wykorzystywanie wiedzy teoretycznej w praktyce, kontakt z nowymi technologiami, zaawansowanym parkiem maszynowym, możliwości udziału w międzynarodowych projektach.

Największe szanse na spełnienie tych oczekiwań mają osoby aktywne zawodowo jeszcze w trakcie studiów, które biorą udziały w projektach wykraczających poza zakres uczelnianych obowiązków. Uczestniczenie w praktykach, stażach czy wymianach studenckich pokazuje pracodawcy, że dbamy o własny rozwój, jesteśmy ambitni i otwarci na zdobywanie nowej wiedzy. A te cechy są najbardziej poszukiwane wśród młodych inżynierów.

Tekst: JS