Aby zwiększyć swoją atrakcyjność na rynku pracy w branży IT, młodzi inżynierowie powinni posiadać zestaw cech niezbędnych w tym zawodzie. Pracodawcy kładą nacisk przede wszystkim gotowość do nieustannego rozwoju, ambicję, odwagę w podejmowaniu nowych wyzwań i otwartość na zdobywanie wiedzy.
Niezwykle cennym atutem przy poszukiwaniu pracy w IT jest postawa proaktywna, objawiająca się inicjatywą w działaniu oraz silną motywacją do poszerzania swojej wiedzy i umiejętności. Firmy coraz częściej stawiają nie tylko na specjalistów, ale również pasjonatów swoich zawodów – osoby, które świadomie wybrały swój kierunek studiów i wiążą z nim swoją przyszłość zawodową. Praca inżyniera jest w dzisiejszych czasach najczęściej pracą zespołową i opiera się na różnorodnych projektach międzynarodowych i interdyscyplinarnych. Istotne z tego punktu widzenia będą zatem kompetencje interpersonalne, komunikatywność, otwartość i umiejętność pracy w grupie.
Języki dają przewagę
Zdecydowanie najważniejszą umiejętnością młodych inżynierów, docenianą przez pracodawców będzie znajomość języków. Świeżo upieczeni inżynierowie wchodzący na rynek pracy, znają już najczęściej więcej niż jeden język obcy, co zdecydowanie zwiększy ich szansę na znalezienie wymarzonej pracy. Najcenniejszymi cechami wydają się być jednak zaangażowanie, zapał i chęć pięcia się po kolejnych szczeblach kariery w ramach organizacji. Pracodawca jest odpowiedzialny jedynie za to, aby przekazać swojemu pracownikowi odpowiednie narzędzia do osiągnięcia tego celu.
Ambitni i zmotywowani
Dostrzegają to zwłaszcza korporacje. I to one w szczególności powinniśmy wziąć pod uwagę, planując swoją karierę zawodową. Młodzi inżynierowie oczekują od swojej pracy możliwości zdobywania nowego doświadczenia i rozwijania umiejętności nabytych podczas studiów. Są to najczęściej osoby bardzo ambitne, o wysokim poziomie motywacji do własnego rozwoju. Chcą wykorzystywać zdobytą wiedzę teoretyczną w praktyce. Dla młodego pokolenia szczególnie atrakcyjne na rynku pracy są korporacje międzynarodowe, głównie ze względu na stabilną pozycję, możliwość pracy w międzynarodowym środowisku i perspektywę udziału w realizacjach wymagających wdrożenia innowacji inżynierskich. Zainteresowaniem wśród inżynierów cieszą się także projekty zrównoważonego budownictwa i proces ich certyfikacji.
Korzyści płynące z zatrudniania inżynierów młodego pokolenia sprawiają, że pracodawcy wychodzą naprzeciw ich oczekiwaniom, chętnie inwestują w ich rozwój, przygotowanie do zawodu i korzystają ze świeżości i nowego spojrzenia, które wnoszą oni w struktury organizacji.
Tekst: JS