Strona główna Artykuły IT w finansach i bankowości

IT w finansach i bankowości

0

Podobne jak inne branże, także bankowość i finanse muszą mierzyć się z wyzwaniami cyfrowego świata. Coraz większy udział rozwiązań informatycznych i komunikacyjnych stosowany w tych branżach sprawia, że znaczna ilość firm i banków stale zwiększa ilość zatrudnionych specjalistów ICT (z ang. information and communication technologies). Mają oni do wyboru szerokie spektrum specjalizacji, które stwarzają interesujące perspektywy kariery zawodowej.

ICT to obecnie jeden z najszybciej rozwijających się sektorów na świecie. W 2014 r. udział ICT w tworzeniu polskiego Produktu Krajowego Brutto wynosił ok. 5%, lecz na 2020 szacuje się go na poziomie między 9% a 15%. Nic dziwnego, że intensywny rozwój tej branży ma silny wpływ także na inne sektory gospodarki. Mamy do czynienia z postępującą cyfryzacją polskich banków. Według danych Związku Banków Polskich, na koniec pierwszego półrocza 2014 r. dostęp do bankowości internetowej miało ponad 23 mln osób, o przeszło 2 mln więcej niż w roku poprzednim i liczba ta stale rośnie.

Nowoczesne rozwiązania ICT pozwalają sektorowi bankowemu i finansowemu odnosić coraz większe korzyści biznesowe. Jednocześnie umożliwiają one dopasowywanie się branży do wymagań „mobilnego” klienta, który w coraz mniejszym stopniu zainteresowany jest odwiedzaniem placówki bankowej, a w coraz większym korzystaniem z płatności za pomocą telefonu czy samodzielnym zarządzaniem swoimi finansami za pomocą narzędzi z zakresu bankowości elektronicznej.

Szkoląc się na specjalistę ICT warto rozważyć karierę w sektorze bankowo-finansowym z dwóch powodów. Z jednej strony jest to rosnące zapotrzebowanie tego sektora na specjalistów ds. przetwarzania i analizy baz danych, którzy będą potrafili odpowiednio je zinterpretować i wyciągnąć właściwe wnioski w zakresie dopasowania produktów i usług organizacji do potrzeb klientów. Z drugiej zaś strony, coraz bardziej powszechny staje się problem bezpieczeństwa kont, danych czy transakcji finansowych. Potrzebni są zatem specjaliści do wykonywania tego typu prac.

Postęp technologiczny w dziedzinie usług bankowych i finansowych stwarza zupełnie nowe możliwości rozwiązania wielu kluczowych problemów, z jakimi boryka się branża bankowo-finansowa. Praca dla tego typu instytucji daje także możliwość realizacji innowacyjnych projektów, których efekty można obserwować w praktyce. Nowoczesne rozwiązania ICT wpływają też na zmianę podejścia do kształtowania nowych usług oraz zwiększenie poziomu wydajności działów marketingu czy obsługi klientów. Dlatego specjaliści ICT mają szerokie pole do popisu jeśli chodzi o zakres swoich działań w branży bankowo-finansowej.

Tekst: BP