Strona główna Artykuły Branża IT – najbardziej rozwojowe obszary

Branża IT – najbardziej rozwojowe obszary

0

Zapotrzebowanie na usługi IT stale rośnie, a najbardziej perspektywicznymi trendami w tej branży według specjalistów ds. rynku pracy są aplikacje na urządzenia mobilne oraz usługi świadczone w systemie cloud computing.

Jak szacuje PARP polski rynek IT to obecnie ponad 8 500 firm, które dają blisko 400 000 miejsc pracy. Branża informatyczna jest jedną z najlepiej i najszybciej rozwijających się gałęzi naszej gospodarki, a jednocześnie jest to sektor, który najsłabiej reaguje na kryzysy dotykające inne branże. Udział sektora ICT w tworzeniu polskiego Produktu Krajowego Brutto to ok. 5%, przewiduje się, że w 2020 roku będą to wartości między 9% a 15%, co znakomicie dowodzi faktu, iż jest to jedna z najbardziej perspektywicznych branż, z którymi warto związać swoją karierę zawodową. Informatycy mogą liczyć na wiele – zarówno w zakresie możliwości bezpłatnego dokształcania, rozwoju zawodowego, benefitów pozapłacowych jak i wysokości samych zarobków. Jest to jednak branża bardzo niejednorodna.

Nowe technologie = nowe zawody

W dzisiejszych czasach wiedza informatyczna jest wykorzystywana we wszystkich obszarach biznesu, dlatego firmy z niemal każdej branży inwestują w nowe technologie teleinformatyczne. Jednocześnie na co dzień coraz więcej osób korzysta z różnego rodzaju oprogramowania i aplikacji mobilnych, co dodatkowo napędza inwestycje w IT i rozwój rynku w tym obszarze. Obecnie najbardziej perspektywiczne specjalizacje to doradztwo związane z systemem SAP [Systems Applications and Products in Data Processing przyp. red.], testy oprogramowania (manualne i automatyczne), Big Data, programowanie baz danych / Java / .Net. / aplikacji mobilnych oraz obszar bezpieczeństwa IT

Gdzie zatrudniają?

Firmy doradztwa personalnego obserwują obecnie duże zapotrzebowanie na pracowników IT wśród podmiotów świadczących usługi finansowe (w tym bankowe, ubezpieczeniowe i inwestycyjne), technologiczne i telekomunikacyjne. Ważnym obszarem są firmy świadczące usługi dla biznesu i usługi profesjonalne, zajmujące się handlem i dystrybucją, a także produkcją towarów przemysłowych i konsumenckich. Respondenci badania ABSL „Rynek usług IT w Polsce” przeprowadzonego w ubiegłym roku zakładają wzrost branży w najbliższych latach i rozszerzenie skali świadczonej działalności. Jak szacują ich przedstawiciele, przyszły rozwój sektora zdefiniują te firmy, które zdołają „okiełznać” główne rynkowe trendy: cloud, mobility, Big Data/analytics, social technology, Internet of Things, drukowanie 3D, automatyzację/robotyzację i cybersecurity.

Tekst: BP