Strona główna Artykuły Wymagania dla IT w sektorze bankowości

Wymagania dla IT w sektorze bankowości

0

2/3 klientów największych firm z sektora IT stanowią podmioty, które operują w branży finansowej, tj. świadczą usługi bankowe, ubezpieczeniowe, inwestycyjne – wynika z raportu Association of Business Service Leaders (ABSL) „Rynek usług IT w Polsce”, przeprowadzonego w 2015 roku. To tylko jeden z powodów, dla których warto związać swoją karierę zawodową z sektorem bankowości. Jakie wymagania stawia ten sektor dla specjalistów z branży IT?

Usługi Information and Communication Technologies (ICT) świadczone dla sektora bankowego stanowią coraz większy udział w łącznej puli usług z zakresu nowoczesnych technologii teleinformatycznych. Rozwój w bankowości jest jednoznaczny z wprowadzaniem innowacji informatycznych, dlatego też banki i instytucje finansowe będą stale zachęcać i kusić studentów kierunków informatycznych wizjami szybkich karier. Instytucje finansowe są pionierami w wykorzystywaniu systemów rejestrujących transakcje i to ta sfera gospodarki stanowi największą „platformę eksperymentalną” tego sektora.

Sektor bankowy i sektor usług finansowych to jedne z najlepiej i najszybciej rozwijających się obszarów gospodarki naszego kraju. Zapotrzebowanie na specjalistów z zakresu ICT i nowych technologii w tych branżach jest wysokie i tendencja ta będzie się utrzymywać. Są to obszary, które wymagają szczególnej staranności i dokładności rozwiązań informatycznych. W dziedzinie finansów nie może być bowiem mowy o błędach, czy niedoróbkach.

Między innymi dlatego wszyscy rozważający karierę informatyczną w branży bankowej muszą posiadać gruntowną wiedzę specjalistyczną (preferencyjnie ukończony kierunek z zakresu ICT). Dopiero na stanowiskach wymagających kompetencji finansowych wymagane są kierunki ekonomiczne. Jeśli ktoś posiada już kompetencje IT, często wystarcza dowolna uczelnia i kierunek obejmujący zagadnienia z matematyki, rachunkowości, mikro- i makroekonomii, statystyki, informatyki oraz języka angielskiego.

Każda instytucja bankowa czy finansowa posiada wymagania dodatkowe i pracuje na innych systemach, dlatego większość nowoczesnych firm oferuje nowo zatrudnionym specjalistyczne szkolenia wdrażające. W związku z tym, że w Polsce funkcjonuje wiele centrów usług wspólnych świadczących usługi IT na rzecz podmiotów funkcjonujących na całym świecie, w przypadku rekrutacji do tych miejsc istotna jest znajomość języków obcych, a przede wszystkim angielskiego. Przyda się ona zarówno w banku polskim, jak i zagranicznym.

Tekst: BP