Strona główna Artykuły Twój wizerunek w sieci. Stwórz idealne portfolio!

Twój wizerunek w sieci. Stwórz idealne portfolio!

0

Dla specjalistów z branży IT istotna jest obecność w sieci, która buduje profesjonalny wizerunek i zwiększa szanse na spotkanie z pracodawcą. Podstawę stanowi obecnie LinkedIn, gdzie użytkownicy mogą budować swoją sieć kontaktów, aktualizować informacje o umiejętnościach i działalności, a także dzielić się wiedzą.

Portfolio powinno zawierać oprócz informacji o osobie także próbki pracy, np. najbardziej znaczące czy reprezentatywne projekty.  Warto pamiętać też o dołączeniu rekomendacji od byłych pracodawców czy współpracowników.

Formę takiego portfolio można dostosować do indywidualnych preferencji i docelowego pracodawcy. Skutecznie można zaprezentować się m. in. poprzez własną stronę internetową, która daje szerokie możliwości doboru środków przedstawiania informacji lub portal about.me, gdzie można stworzyć notatkę o sobie, dołączyć zdjęcie i odnośniki do innych stron. Wiele osób tworzy profile w połączonym z LinkedIn serwisie SlideShare, gdzie można zamieścić prezentację przedstawiającą pomysły i dokonania. Z kolei portal Behance jest idealnym miejscem dla kreatywnych, ponieważ oferuje możliwości załączania swoich projektów. Przyda się np. grafikom stawiającym na networking i poszukiwanie nowych wyzwań.

Dbać o wizerunek w sieci można poprzez portale branżowe, fora dyskusyjne i różne społeczności IT. Zamieszczanie własnych treści, komentowanie, odpowiadanie na pytania buduje markę komunikatywnego i kompetentnego kandydata. Warto być aktywnym i dzielić się swoją wiedzą np. w serwisie Stack Overflow, a także wychodzić poza działalność wirtualną, m.in. biorąc udział w branżowych konferencjach, szkoleniach, spotkaniach networkingowych.

Sporo uwagi przyciąga wciąż Twitter, gdzie osoby o podobnych zainteresowaniach mogą śledzić swoją aktywność  i dzielić się informacjami, np. wklejając linki do ciekawych artykułów branżowych, „twittować” o swoich dokonaniach czy pomysłach.


Aleksandra Czosnyka
Doradca zawodowy i psycholog
Biuro Karier Politechniki Krakowskiej