Strona główna Artykuły Rzeszowska akcja „IT dla Krwi”. Zostańmy bohaterami ‒ potrzeba tak niewiele

Rzeszowska akcja „IT dla Krwi”. Zostańmy bohaterami ‒ potrzeba tak niewiele

0

Już 10 czerwca rozpocznie się akcja „IT dla Krwi”, w trakcie której rzeszowskie firmy IT solidarnie oddadzą krew w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie. To pierwsze tego typu wydarzenie w stolicy Podkarpacia.

 

Akcja „IT dla Krwi” organizowana przez społeczność firm IT działających w Rzeszowie to pierwsze przedsięwzięcie środowiska dedykowane krwiodawstwu oraz kolektywnej, bezinteresownej pomocy. Pomysłodawcy projektu uznali, że warto zdecydować się na najprostszą i zasadniczo darmową formę pomagania potrzebującym: krew może oddać każdy (poza wykluczeniami wynikającymi z procedury oddawania krwi), jest to bezpieczne i absolutnie nic to nie kosztuje. Co więcej, dzięki oddawaniu krwi można jedynie zyskać.

Akcja „IT dla Krwi”organizowana jest tuż przed sezonem wakacyjnym to zawsze gorący okres dla centrów krwiodawstwa, które w tym okresie notują największe zapotrzebowanie na krew i jej składniki. Wychodząc naprzeciw cały czas rosnącym potrzebom, również rzeszowskiej stacji postaramy się zapełnić zapasy po brzegi tak, aby z krwi mogła skorzystać każda osoba, która będzie wymagała leczenia za jej pomocą.

 

Kto organizuje akcję IT dla Krwi?

Organizatorem akcji „IT dla Krwi” jest społeczność IT w Rzeszowie wraz z Concise Software – rzeszowskim software house’em specjalizującym się w rozwiązaniach z zakresu blockchain, Internet of things, automotive, web oraz aplikacjach mobilnych. Niemniej, firma nie rości sobie prawa do wyłącznego autorstwa przedsięwzięcia każdy partner: media, firmy IT, inni uczestnicy są dla nas tak samo ważni i ich praca, wkład są dla akcji istotne.

Od wielu lat oddaję krew w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa w Rzeszowie. Stolica Podkarpacia słynie z wielu cenionych również za granicą firm z kręgu nowych technologii. Działając w Concise Software uznałem, że może to być szansa dla krwiodawstwa; gdyby dosłownie każdy pracownik każdej firmy IT w Rzeszowie oddał krew, zgromadzilibyśmy jej przeogromne pokłady. Biorąc pod uwagę okres wakacyjny tuż po planowanej przez nas akcji IT dla Krwi, będzie to solidny zapas dla wszystkich potrzebujących, a tych w miesiącach letnich zawsze jest więcej.

Felicjan Rybka

Marketing Specialist, pomysłodawca akcji IT dla Krwi, Concise Software

 

Co trzeba zrobić, aby wziąć udział w akcji?

Nie ograniczamy się do ludzi związanych ze środowiskiem IT w naszej akcji może wziąć udział każdy, kto chce pomóc i oddać krew.

 

#1 Oddaj krew
Jeżeli masz od 18 – 65 lat, udaj się do Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie (ul. Wierzbowa 14). Krew można oddawać w godzinach: 7 – 13:30 (pn-pt, środa: 7-17). Weź ze sobą dowód osobisty lub inny zawierający numer PESEL. W rejestracji otrzymasz kwestionariusz dla dawcy oraz druk zwrotu kosztów podróży.

 

Jak zostać dawcą? Oto wszystko co musisz wiedzieć

 

W trakcie rejestracji koniecznie potwierdź, że bierzesz udział w akcji „IT dla Krwi”!

 

#2 Zostań potencjalnym dawcą szpiku kostnego

Przy okazji naszej akcji możesz także podczas wizyty w Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie zapisać się do bazy potencjalnych dawców szpiku kostnego zapytaj o kwestionariusz na miejscu!

 

#3 Powiedz o akcji znajomym

Pomóż nam rozpromować ideę krwiodawstwa i podziel się tym wydarzeniem i informacją ze swoimi znajomymi z pracy, uczelni, siłowni, grupy malarskiej whatever!  Każda wzmianka i udostępnienie to potencjalnie kolejne osoby, do których możemy dotrzeć z naszą zachętą i kolejne uratowane życia lub pomoc osobom potrzebującym krwi. Działamy też pod hashtagiem #ITdlaKrwi

 

Co musisz wiedzieć na temat oddawania krwi?

 

  • Standardowo pobiera się od dawcy jedną jednostkę krwi pełnej (450 ml). Nie musisz obawiać się, że w trakcie donacji zostanie pobrane więcej niż można.
  • Oddawanie krwi jest operacją nikłego ryzyka zarażenia się chorobami. W trakcie procedury używa się sprzętu jednorazowego użytku. Przed przekazaniem Twojej krwi do biorcy, jest ona badana pod kątem obecności konkretnych schorzeń.
  • Jeżeli okaże się, że Twoja krew nie może zostać przekazana biorcy z powodu wykrycia choroby, zostaniesz o tym niezwłocznie poinformowany.
  • Po oddaniu krwi możesz liczyć posiłek regeneracyjny o wartości 4500 Kcal (najczęściej w czekoladach), zwolnienie z pracy w dniu oddania krwi oraz legitymację Honorowego Dawcy Krwi. Co więcej, po kilku dniach możesz zgłosić się po odbiór oznaczonej grupy krwi, morfologii, testu kiłowego, obecność antygenu HBs, DNA-HBV, przeciwciał anty-HCV, RNA HCV, przeciwciał anty-HIV oraz RNA HIV.
  • Na oddanie krwi warto stawić się po lekkim posiłku oraz nie przemęczać się tuż przed planowaną donacją. Co oczywiste, nie wolno tuż przed oddawaniem krwi pić alkoholu, najlepiej utrzymać wstrzemięźliwość na 16 godzin przed badaniem.
  • Donacja trwa około 1 – 1,5 godziny, włącznie z samym oddaniem krwi, badaniami lekarskimi oraz wypełnieniem ankiety.
  • Oddawanie krwi nie powoduje uzależnienia, zmian masy ciała, biorca również nie dziedziczy cech charakteru dawcy.

Dołącz do naszej akcji – zostań bohaterem już dziś!

Reprezentujesz medium lokalne / ogólnopolskie, firmę IT lub środowisko startupowe? Skontaktuj się z nami i dołącz do akcji „IT dla Krwi”. Mamy nadzieję, że dzięki naszym staraniom oraz Państwa pomocy uda nam się zaangażować jak największą grupę osób, którym nie jest obojętne ludzkie życie. Tym bardziej, że dzielimy się tym, co jest niezwykle cenne i niestety nie da się tego zastąpić syntetycznym odpowiednikiem. Tylko produkowana przez człowieka krew ma kluczowe znaczenie w leczeniu polegającym na wykorzystywaniu krwi i jej składników.

 

Concise Software – software house specjalizujący się w rozwiązaniach z zakresu blockchain, Internet of things, automotive, web oraz aplikacjach mobilnych.

 

Od 11 lat działamy na skalę globalną, ale serce naszego teamu bije niezmiennie w Rzeszowie. Jesteśmy zgranym zespołem inżynierów i projektantów, którzy każdego dnia z pasją pomagają tworzyć swoim partnerom innowacyjny, zintegrowany świat. Wśród nich znajdują się m. in. Jaguar, Red Bull, Panasonic, Delivery Hero, Bosch, Neufund. Nasi inżynierowie należą także do czołówki ekspertów zajmujących się technologią blockchain.