Strona główna Artykuły Znajomość tych języków programowania to podstawa

Znajomość tych języków programowania to podstawa

0

W zatrudnieniu w branży IT kluczowe znaczenie mają specyficzne umiejętności kandydatów związane np. ze znajomością konkretnego języka programowania.

Analizując rynek pracy można zauważyć, że wymagania najczęściej pojawiające się w ofertach dotyczą znajomości następujących języków programowania: Java, C, C++, C#, Python, PHP, JavaScript. Ma to przełożenie na statystyki przedstawiane w raportach i analizach popularności danych technologii. Bardzo dobrym źródłem tego typu informacji są dane uzyskane przez StackOverflowRedMonk oraz Codeeval. Wśród prezentowanych analiz możemy odnaleźć: najbardziej popularne technologie programistyczne podzielone na specjalizacje Front-End, Back-End, Moblie oraz porównać popularność języków z danymi z wcześniejszych lat.

Biznes oczekuje od programistów znajomości najpopularniejszych języków i narzędzi deweloperskich, jednak to co może okazać się dodatkowym atutem to znajomość bardziej niszowych języków. Potwierdzają to obserwacje globalnego rynku pracy.  Pracodawcy coraz częściej interesują się wyspecjalizowanymi językami, lepiej sprawdzającymi się w sprofilowanych zastosowaniach, wśród nich należy wymienić m.in.: Ruby, R, Erlang, Cobol.

Trendy w językach programowania mogą pomóc w podjęciu decyzji o rozwoju i rozszerzeniu kompetencji oraz kwalifikacji. Warto jednak pamiętać, że również niektóre języki mniej popularne mogą przyczynić się do odniesienie sukcesu na rynku pracy, ze względu na małą konkurencję i niewielu specjalistów posiadających podobne umiejętności.


Karolina Buczek
psycholog, doradca zawodowy
Biuro Karier Politechniki Krakowskiej