Strona główna Artykuły Zarobki w IT – 3500 zł netto na start i rozwój dla...

Zarobki w IT – 3500 zł netto na start i rozwój dla przekwalifikowanych

0

Tyle właśnie zarabia początkujący software developer (programista). Według szacunków z 2017 roku, w Polsce brakuje około 50 tysięcy pracowników tego typu (1). Rynek jest pojemny a powstające jak grzyby po deszczu nowe podmioty oraz duża chłonność już istniejących i doświadczonych firm stanowią szansę nie tylko dla wieloletnich programistów, ale także dla osób chcących się przekwalifikować. O projektach oraz możliwościach rozwoju rozmawiamy z pracownikami CSHARK – wrocławskiej firmy tworzącej dedykowane rozwiązania programistyczne i zajmującej się doradztwem IT oraz outsourcingiem.

Według danych za marzec 2018 rok, średnie wynagrodzenie netto wynosi niemal tyle, ile zarabia początkujący software developer, nawet na studiach (2). W tym zawodzie realne są także perspektywy nawet kilkukrotnego wzrostu wynagrodzenia i to w ciągu kilku lat (3). Wszystko to sprawia, że zawód developera jest jednym z najbardziej atrakcyjnych na współczesnym rynku pracy; jedną z najciekawszych, dających największe perspektywy profesją.

Ciekawość, wiedza, pasja

Jakie cechy powinien mieć kandydat, aby zostać developerem? Powinien wykazywać zainteresowanie projektem nad którym pracuje, warto też aby był ciekawy świata. Powinien także legitymować się umiejętnością analitycznego i logicznego myślenia, umiejętnością pracy w zespole, dbałością o szczegóły. Komunikatywność, kreatywność, otwartość na nowe technologie oraz chęć rozwoju także są bardzo istotne.

W tym zawodzie można spotkać nie tylko pasjonatów programowania, ale także psychologii, gier wideo, piłki nożnej, a nawet mieszanymi sztukami walki (Mixed Martial Arts – MMA). Jest to istotne w kontekście pracy nad konkretną aplikacją, gdzie liczy się kreatywne podejście do tworzenia rozwiązań dla klienta, ale także rozwiązywanie potencjalnych problemów.

Kumulacja wyżej wymienionych czynników, a także duża techniczna wiedza powodują, że polscy programiści są wysoko cenieni w świecie. Według zestawienia HackerRank, prestiżowej platformy zajmującej się kojarzeniem developerów z potencjalnymi pracodawcami oraz sprawdzaniem ich rzeczywistych umiejętności, Polska zajmuje globalnie trzecie miejsce i jest oceniana jako istne zagłębie profesjonalistów (4). To oznacza także, że dopiero zaczynającym przygodę z zawodem łatwo będzie się uczyć – wykwalifikowanych i chętnych do dzielenia się wiedzą osób jest w firmach dużo.

Naturalnie predystynowane do zawodu są osoby mające wykształcenie związane z naukami ścisłymi, ekonomią lub też z zarządzaniem procesami w organizacjach biznesowych lub organizacjach pozarządowych. Warto pamiętać o tym, że IT to nie tylko programiści oraz tworzenie aplikacji. Firmy bardzo często korzystają z szerokiego spektrum umiejętności osób potrafiących zarządzać projektem, produktem oraz zespołem. Cenni są także kandydaci posiadający doświadczenie w sprzedaży. Na IT trzeba więc patrzeć w szerszym kontekście, biorąc pod uwagę różne potrzeby organizacji.

Jeśli chodzi o indywidualne cechy, to tutaj z pewnością liczy się dokładność, spostrzegawczość, chęć uczenia się nowych rzeczy oraz elastyczność, by móc nadążyć ze zmianami w projekcie oraz nowych technologiach. Koniecznym warunkiem jest także znajomość języka angielskiego. Przynajmniej na poziomie B1 (lub tożsamym), a więc umożliwiającym swobodną komunikację oraz czytanie dokumentacji projektowej.

Co bardzo istotne, płeć nie ma tu żadnego znaczenia. W przeszłości miała w branży miejsce dominacja mężczyzn, ale obecnie istnieje coraz większa równowaga płci. Coraz więcej kobiet nie tylko zaczyna programować, ale także odnosić sukcesy, zarówno w kraju jak i na arenie międzynarodowej. Dzięki działaniom grup takich jak Geek Girls Carrots, panie mogą nie tylko realizować się zawodowo, ale także spotykać z podobnymi do siebie pasjonatkami. Mało tego – według raportu Hays.pl (5), tylko 34% pań pracujących w sektorze IT posiada doświadczenie techniczne. Oznacza to, że dla chcącego, czy raczej chcącej, nic trudnego!

(1) – http://praca.interia.pl/praca-za-granica/news-w-polsce-brakuje-az-50-000-programistow,nId,2386520

(2) – https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/budzet-domowy/srednia-placa-w-polsce-w-marcu-2018-r-dane-gus/zp6hb4b

(3) – https://wynagrodzenia.pl/artykul/zarobki-programistow-w-2017-roku

(4) – https://blog.hackerrank.com/which-country-would-win-in-the-programming-olympics

(5)- https://www.hays.pl/cs/groups/hays_common/documents/digitalasset/hays_1670955.pdf

Źródło: www.cshark.pl