Strona główna Artykuły Jak wygląda sytuacja kobiet na rynku IT w Polsce?

Jak wygląda sytuacja kobiet na rynku IT w Polsce?

286
0

Czy IT jest branżą zdominowaną przez mężczyzn? Dane na temat kobiet na polskim rynku IT zostały zebrane w raporcie „Kobiety IT w Polsce” (2018), powstałym we współpracy  Fundacji Carrots, firm: Accenture, Connectis, Filttr, Kreatik, Newspoint i SW Research. Co z niego wynika?

 

Celem badania było poznanie kobiet pracujących w branży IT w Polsce. Objęto nim szeroką grupę, łącznie wypełnionych zostało 2048 ankiet. Jakie wyciągnięto wnioski?

Najważniejsze wnioski

  • W zespołach, do których należą kobiety, pracuje średnio 3 razy więcej mężczyzn (3,4 kobiety / 10 mężczyzn).
  • Praca w IT jest satysfakcjonująca dla większego odsetka kobiet (72%) niż wśród pracujących poza IT (55%). Pomimo dużego zadowolenia są bardziej chętne do zmiany zajęcia.
  • Aż 63% spośród kobiet pracujących w IT zajmuje się rozwojem oprogramowania.
  • Aż 3/4 badanych pracowało kiedyś poza branżą IT – średni staż takiego zatrudnienia to prawie 4 lata. Średni staż pracy w IT to ponad 4,5 roku.
  • Technologie znane przez najwięcej osób to PL/SQL (56%), JavaScript (50%) oraz Java (46%). Najwyższa jest również ich subiektywna znajomość.
  • 53% kobiet pracujących w IT i aż 61% pracujących poza nią uważa, że kobiecie trudniej niż mężczyźnie jest poradzić sobie w branży nowych technologii. 24% nie postrzega płci jako czynnika różnicującego.

Pełną treść raportu znajdziecie na: http://gocarrots.org/wp-content/uploads/2018/05/Geek-Girls-Carrots-Foundation-Women-in-IT-report-PL.pdf