Strona główna Artykuły Szkolenia w branży IT Jak wybrać właściwe?

Szkolenia w branży IT Jak wybrać właściwe?

0

Branża IT wciąż pozostaje jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się sektorów na polskim rynku – według Raportu Rynku Pracy 2018, opublikowanego przez serwis Adzuna, oferty z tej branży stanowią prawie 5 proc. ogłoszeń na rynku pracy. Jak odnieść sukces w tej branży? Wymaga ona ciągłego rozwoju i doskonalenia umiejętności, a co za tym idzie – udziału w szkoleniach.

Co stanowi o atrakcyjności sektora IT? Różnorodność stanowisk, ciekawe wyzwania, możliwość przebierania w ofertach, szeroki wybór benefitów pozapłacowych i oczywiście – atrakcyjne zarobki. Kuszą one wielu potencjalnych kandydatów, są jednak uzależnione od umiejętności, w tym od języka programowania, którym posługuje się dany programista. Według danych raportu płacowego Sedlak&Sedlak dla branży IT, na najwyższe wynagrodzenie mogą liczyć programiści Java, aplikacji mobilnych, niżej pod tym względem notowani są specjaliści posługujący się Front-End, a najmniej zarabiającą grupą są developerzy .NET/C#. Według Przeglądu Płac dla branży IT przygotowanego przez firmę Michael Page na najwyższe zarobki w tym sektorze mogą liczyć specjaliści od cyberbezpieczeństwa, inżynierowie bezpieczeństwa systemów komputerowych, cloud engineers, cloud architects, twórcy aplikacji biznesowych, specjaliści ds. uprawnień oraz ryzyka i zgodności IT, developerzy blockchain, programiści Java, JavaScript, Python, HTML i CSS czy specjaliści data science i architekci BIG Data.
Istotny wpływ na wysokość zarobków ma również doświadczenie – dlatego swoją przygodę z branżą IT warto zacząć już na studiach.

Konieczny ciągły rozwój

Pracodawcy w branży IT walczą o specjalistów, jednak żeby tak było, kandydat musi spełniać kilka warunków. Od współczesnego programisty wymaga się nie tylko kompetencji twardych, wiedzy i umiejętności stricte technicznych, ale także kompetencji miękkich. Idealny kandydat powinien być komunikatywny, dobrze pracować w zespole – w którego skład wchodzą nie tylko profesjonaliści z jego branży – wykazywać się z inicjatywą, być otwartym na zmiany i wykazywać chęć samodoskonalenia. Te cechy mogą przeważyć na korzyść kandydata – pracodawca, mając do wyboru programistów o podobnym profilu i doświadczeniu, na pewno wybierze tego, który potrafi wykazać się umiejętnościami interpersonalnymi.
Równie istotne jest bycie na bieżąco – sektor IT to jedna z najbardziej dynamicznie zmieniających się branż, ciągle pojawiają się kolejne nowinki i rozwiązania, z którymi programista musi się zaznajomić, by pozostać atrakcyjnym kandydatem dla potencjalnego pracodawcy. Programista, który stoi w miejscu, nie rozwija się i nie szkoli, traci na wartości.

Szkolenia dla początkujących

Atrakcyjność branży IT sprawia, że przyciąga ona również osoby, których wykształcenie nie jest związane z branżą. Czy można się przekwalifikować i zostać programistą od zera? Wśród osób, które chcą się przekwalifikować i zostać programistami, dużą popularnością cieszą się bootcampy – intensywne kursy programistyczne, podczas których w kilkanaście tygodni, pod okiem doświadczonych developerów, uczestnicy nabywają umiejętności niezbędnych do rozpoczęcia pracy w IT. Osoby, które na czas szkolenia nie chcą rezygnować z pracy, mogą zdecydować się na kurs weekendowy, co oczywiście jednak wydłuża okres przebranżowienia.

Wybierz język programowania

Na początku warto zadać sobie pytanie, jaki sektor IT najbardziej nas interesuje – będzie to miało wpływ na wybór języka programowania, który postanowimy opanować. Na przykład przy tworzeniu aplikacji mobilnych najbardziej przydatna będzie znajomość Javy czy C#. Dobrą podstawą do rozpoczęcia przygody z programowaniem będzie opanowanie HTML-a i CSS-a. Nie każdy może sobie pozwolić na studia informatyczne, dlatego tak dużą popularnością cieszą się różnego rodzaju kursy. Ich ceny nie należą do najniższych, jednak jest to inwestycja, która po rozpoczęciu pracy w branży ma szanse szybko się zwrócić. Warto pamiętać również o tym, że branża IT to nie tylko programowanie – w tym sektorze można spróbować swoich sił również jako tester, analityk czy administrator baz danych.

Szkolenia dla specjalistów

Na rynku funkcjonuje wiele firm specjalizujących się w szkoleniach z branży IT, a ich oferta jest bardzo różnorodna. Wśród kursów przeznaczonych dla specjalistów z sektora IT zazwyczaj wyróżnia się trzy grupy: szkolenia technologiczne, menedżerskie i miękkie. Pierwsze z nich skupiają się konkretnych aspektach technicznych wykonywanej pracy – może to być jeden z języków programowania, administrowania bazami danych czy sieciami. Firmy specjalizujące się w szkoleniach dla branży IT oferują m.in. kursy dla java developerów, C# / .Net developerów, szkolenia z inżynierii odwrotnej kodów w systemach Windows i Linux, modelowania procesów biznesowych, przepływu pracy i wdrażania aplikacji czy projektowania aplikacji. Kursy menedżerskie często dotyczą szkoleń z zakresu zarządzania projektami (np. Agile), zarządzania usługami IT (np. Lean IT) czy testowania oprogramowania.

Wybór odpowiedniego szkolenia

W pierwszej kolejności warto zwrócić szczególną uwagę na doświadczenie instruktorów. Zajęcia z developerem, który potrafi umiejętnie łączyć przekazywanie wiedzy teoretycznej z praktyką, będą najbardziej efektywne. Jednym z rozwiązań są także szkolenia zamknięte, przygotowywane pod kątem potrzeb konkretnej firmy – często są one efektywniejsze, ponieważ pozwalają się skupić na zagadnieniach i problemach, które na co dzień występują w danej organizacji. Równie ważnym aspektem, który trzeba wziąć pod uwagę przy wyborze szkolenia, jest firma, które je realizuje. Powinna być to sprawdzona i wiarygodna organizacja, ciesząca się zaufaniem. Warto także sprawdzić jej wyniki finansowe. Gwarancją jakości szkolenia jest akredytacja – profesjonalne centra egzaminacyjne i jednostki certyfikujące przyznają je szkoleniom i kursom. Udział w takim kursie zazwyczaj jest droższy, jednak pozwala zdobyć międzynarodowe certyfikaty.

Rozwijaj kompetencje miękkie

W branży IT liczą się już nie tylko umiejętności twarde i specjalistyczna wiedza techniczna. Coraz bardziej istotne stają się również kompetencje miękkie. Stąd coraz szersza oferta szkoleń, również coachingowych, skierowanych do specjalistów z tej branży. Odbywają się one w różnej formie, dostosowanej do preferencji i wymogów kursanta – bezpośrednio, przez skype’a, część instruktorów oferuje również treningi indywidualne. W czasie takich zajęć poprzez miniwykłady, zadania indywidualne i grupowe, moderowane dyskusje czy odgrywanie scenek rozwijane są różnego rodzaju umiejętności miękkie: zarządzanie czasem, rozwiązywanie konfliktów, radzenie sobie ze stresem, praca w zespole czy autoprezentacja.
Branża IT dynamicznie się zmienia, dlatego tak ważny jest w niej stały rozwój za pomocą szkoleń, warsztatów i rozmaitych kursów, zarówno jeśli chodzi o kompetencje twarde, jak i miękkie. Nie można zapominać o tym, że w tym sektorze ważne są również szkolenia językowe czy BHP.

Autor: Pola Szczepańska