Strona główna Artykuły Szanse dla IT w sektorze bankowości

Szanse dla IT w sektorze bankowości

0

Banki dają spore możliwości rozwoju nie tylko osobom z doświadczeniem zawodowym. Większość tego typu instytucji stawia przede wszystkim na młodych, tworząc dla nich programy stażowe, najlepszym, oferując możliwość stałej pracy po zakończeniu programu. Dzięki temu osoby zaczynające swoją przygodę z IT, mogą się szybko odnaleźć w świecie bankowym i zrozumieć, jaka jest rola i udział ich pracy w szerszej perspektywie.

Wbrew pozorom, praca w banku niesie ze sobą wiele wyzwań. Związane jest to z szybkim postępem w obszarze bankowości internetowej i mobilnej. Banki odchodzą od skostniałych procedur, wprowadzając coraz to nowsze rozwiązania. Ścieżki, przez które przechodzą aplikacje bankowe są rygorystyczne, ale coraz częściej tworzone w oparciu o najnowsze technologie. Pomiędzy bankami trwa zacięta walka o mobilnego użytkownika.

Stałe dążenie do optymalizacji usług w branży bankowej sprawia, że coraz większa liczba świadczonych procesów jest automatyzowana, a wiele oferowanych usług obsługiwanych jest przez algorytmy. Dlatego każda osoba myśląca o karierze w tym sektorze musi śledzić trendy technologiczne. W bankach pracuje mnóstwo wykwalifikowanych specjalistów, developerów i analityków, których zadaniem jest wymyślanie i tworzenie nowych produktów i rozwiązań. Umiejętność przewidywania zmian technologicznych w najbliższych miesiącach i latach nie wystarczy jednak, żeby osiągnąć sukces. Co zatem możemy zrobić we własnym zakresie? Na pewno jeszcze w czasie studiów skorzystać z jednego z programów oferowanych studentom i absolwentom przez instytucje bankowe.

Udział w programach stażowych i talentowych to szansa pracy nad międzynarodowymi projektami, możliwość codziennego zwiększania swojej wiedzy, dzięki pracy ze specjalistami i ekspertami, a także podnoszenia kwalifikacji, dzięki możliwości zdobywania certyfikatów IT wiodących technologii informatycznych. By przyciągnąć zdolnych informatyków, banki oferują benefity pozapłacowe.

Jak wynika z raportu Association of Business Service Leaders (ABSL) „Rynek usług IT w Polsce”, przeprowadzonego w 2015 roku., geograficzne położenie Polski, możliwość pracy z Azją, jak i z Ameryką Północną i Południową w trakcie tego samego dnia biznesowego, znakomity balans pomiędzy kosztami i jakością usług świadczonych przez naszą wykwalifikowaną kadrę pracowników – wszystko to w kontekście sektora IT predestynuje Polskę do bycia Doliną Krzemową Europy. Oczekując na ten moment, warto zainwestować we własną przyszłość i już teraz zdobyć pierwsze zawodowe szlify w branży bankowej, która dla specjalistów IT niesie współcześnie szczególnie wiele ciekawych wyzwań.

Tekst: BP