Strona główna Artykuły Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa potrzebny od zaraz!

Specjalista ds. cyberbezpieczeństwa potrzebny od zaraz!

851
0

Cyberprzestrzeń jest dziś jednym z najdynamiczniej rozwijających się obszarów aktywności człowieka. Cyfryzacja życia towarzyszy nam na każdym kroku, pomaga w pracy, daje rozrywkę, ułatwia komunikację, usprawnia działalność gospodarczą, biznesową oraz państwową. Jednocześnie cyberprzestrzeń stała się obszarem działań przestępczych, terrorystycznych, a także miejscem, gdzie toczy się tzw. wojna hybrydowa. Nie dziwi więc fakt, że do najbardziej pożądanych zawodów dołączyli specjaliści ds. cyberbezpieczeństwa.

Dziś celem ataków cyberprzestępców i cyberterrorystów mogą stać się, zarówno pojedynczy obywatele, jak i wielkie koncerny, instytucje finansowe, a nawet państwa czy bloki militarne. Coraz częściej mamy też do czynienia ze stosowaniem technik dotychczas wykorzystywanych w szpiegostwie. Wszystkie wykradzione informacje są cennym towarem na czarnym rynku, czyli tzw. DarkNecie. Za atakami coraz częściej stoją grupy przestępcze, które wynajmowane są przez rządy jednych krajów przeciwko drugim.
Przykładowo, w Stanach Zjednoczonych w 2015 roku hakerom udało się wykraść z Departamentu Obrony Stanów Zjednoczonych dane osobowe 4 tysięcy cywilnych i wojskowych pracowników tej instytucji. Rok wcześniej północnokoreańscy hakerzy zaatakowali Sony Pictures Entertainment, aby zablokować emisję komedii filmowej, której głównym bohaterem był przywódca polityczny Korei Północnej.
W Europie w 2016 roku skradziono dane medyczne miliona Brytyjczyków, 100 tysięcy danych dotyczących holenderskich kierowców czy dane 400 tysięcy klientów jednego z włoskich banków.

Potrzebni specjaliści od kryptografii

Rosnąca liczba ataków dokonywanych przez cyberprzestępców, jak i fakt, że stosują oni coraz to nowe metody, powodują, że państwa już teraz potrzebują wielu wykwalifikowanych specjalistów mogących stawić czoła zagrożeniom w sieci. Jak oceniają eksperci, rosnąć będzie zwłaszcza rola ekspertów zajmujących się kryptografią, tworzeniem nowych szyfrów.

Nowe kierunki studiów

W 2014 roku Ministerstwo Obrony Narodowej zamówiło na Wojskowej Akademii Technicznej specjalne studia, które kształcą właśnie przyszłych kryptologów, kryptoanalityków oraz ekspertów do spraw bezpieczeństwa systemów teleinformatycznych i przeciwdziałania zagrożeniom w cyberprzestrzeni. Na rosnące zapotrzebowanie na tego typu specjalistów starają się odpowiedzieć także inne uczelnie wyższe. Np. na Akademii Sztuki Wojennej można już studiować na kierunku Bezpieczeństwo Cyberprzestrzeni. Podobne kierunki studiów i kursy można znaleźć również m. in. na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, w Szkole Głównej Handlowej czy Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

Zarobki nawet do 35 tys. zł miesięcznie

Według Raportu Płacowego 2018 przygotowanego przez firmę Hays, osoba na stanowisku związanym z cyberbezpieczeństwem (np. Security Consultant, Applications Security Specialist) zarabia w Polsce od 10 000 do 15 000 zł brutto miesięcznie. Specjaliści na stanowiskach kierowniczych (np. Security Manager) mogą zaś liczyć na zarobki nawet do 35 000 zł brutto miesięcznie.
Można się spodziewać, że zarobki w tej branży będą utrzymywać się na wysokim poziomie, ponieważ ekspertów w tym zakresie nadal brakuje, konkurencja o najlepszych pracowników jest zatem spora. Jak wynika z raportu „Hacking the Skills Shortage” do 2020 roku nadal około 15 proc. stanowisk związanych z cyberbezpieczeństwem zostanie nieobsadzonych. A to oznacza, że pracy w tym zawodzie dla młodych ludzi, którzy myślą o związaniu swojej ścieżki zawodowej z cyberbezpieczeństwem, na pewno nie zabraknie.

Specjaliści pomogą, ale nie na wszystko

Niestety, pomimo ogromnych środków przeznaczanych na rozwój obszaru bezpieczeństwa cyfrowego, na końcu zawsze najsłabszym ogniwem pozostanie człowiek. Dopiero potem infrastruktura informatyczna danej firmy czy instytucji. Większość ataków nie udałaby się, gdyby osoby korzystające z różnego rodzaju usług w cyberprzestrzeni przestrzegały podstawowych reguł bezpieczeństwa. Jeszcze ważniejsze jest przestrzeganie tych reguł przez przedsiębiorców, a także instytucje publiczne i państwowe, które oferują e-usługi lub działają korzystając z rozwiązań teleinformatycznych.
Kevin Mitnick, nazywany „najsłynniejszym hakerem na świecie”, napisał w książce „Sztuka podstępu”, że w rzeczywistości łamał ludzi, a nie hasła. Dlatego tak ważna jest profilaktyka, która ma zadanie poprzez edukację wyrobić w tzw. użytkownikach końcowych właściwe nawyki w zakresie bezpiecznego poruszania się i korzystania z cyberprzestrzeni.

Autor: Michał Polak