Strona główna Artykuły Specjaliści IT pilnie poszukiwani

Specjaliści IT pilnie poszukiwani

805
0

Branża IT jest obecnie najprężniej rozwijającą się dziedziną. Wskazuje na to choćby nieustanne zapotrzebowanie na pracowników o takim profilu. Kogo szczególnie poszukują pracodawcy tej branży?

Według danych z raportu ABSL „Rynek usług IT w Polsce w 2015 r.”, spośród dostępnych kierunków studiów, to właśnie informatyka cieszy się największym powodzeniem. Rokrocznie Polska zyskuje kilkanaście tysięcy absolwentów studiów informatycznych.

Najlepszym dowodem na ciągły rozwój tej dziedziny są konkretne dane liczbowe. Dla przykładu, od stycznia 2016 r. na portalu Biura Karier Politechniki Warszawskiej odnotowano 1405 ofert pracy i praktyk dla informatyków. To właśnie ta branża cieszy się największym zaangażowaniem pracodawców w poszukiwaniu drogi dotarcia do kandydatów. Zjawisko to określa się mianem „rynku pracownika”.

Kto poszukiwany?

Szukając odpowiedzi na to pytanie, chciałoby się wymienić kierunki studiów, po których praca w branży IT jest gwarantowana. Tymczasem okazuje się, że akurat tutaj, to nie do końca o dyplom konkretnego wydziału chodzi. W tej branży bardziej liczy się bowiem posiadanie kluczowych kompetencji.

Zdecydowanie najważniejszą umiejętnością kandydatów ubiegających się o stanowiska w branży IT jest znajomość określonego języka programowania, a to niestety nie zawsze idzie w parze z ukończeniem danego kierunku studiów lub specjalności. Na podstawie analizy ofert można zauważyć, że najbardziej pożądanymi przez pracodawców kandydatami są osoby z wyższym wykształceniem i doświadczeniem w określonej dziedzinie, natomiast kierunek studiów schodzi na dalszy plan.

Branża IT charakteryzuje się natomiast dużą elastycznością. Nawet osoby, które nie ukończyły studiów informatycznych, ale posiadają predyspozycje i są zainteresowani nauką programowania we własnym zakresie, mają szansę na znalezienie pracy bez konkretnych studiów wyższych.

Tekst: EK