Strona główna Artykuły Jak rozpocząć karierę w IT?

Jak rozpocząć karierę w IT?

476
0

Branża IT to jeden z najbardziej perspektywicznych sektorów gospodarki. W branży tej ważne miejsce zajmuje konsulting usług IT. O szerokich możliwościach rozwoju i karierze w konsultingu IT opowiada Agnieszka Kałka, Analyst Programmer w firmie Orbium.

– Dlaczego zdecydowałaś się dołączyć do Orbium?
– Zaczęłam rekrutację do Orbium na piątym roku studiów na kierunku MIESI (metody ilościowe w ekonomii i systemy informacyjne) w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie. Pierwotnie miałam pracować jako analityk biznesowy, jednak kiedy Orbium zaproponowało mi pracę analityka-programisty, nie wahałam się ani chwili. Wiedza programistyczna jest obecnie bardzo cenna na rynku, a moim celem było zdobycie „twardych” umiejętności. Orbium skusiło mnie miesięcznym szkoleniem z wdrażanego właśnie systemu bankowego. Kurs zawierał zarówno prezentację GUI, jak i elementy parametryzacji systemu.

– Jakie umiejętności są, Twoim zdaniem, kluczowe, aby rozpocząć karierę w konsultingu IT?
– Do rozpoczęcia kariery wystarczą podstawy programowania, chęć nauki i pracowitość. Konsulting w IT lepiej odpowiada ścisłym umysłom i osobom dociekliwym, jednak bardzo istotna jest także komunikatywność. Moim zdaniem najważniejsza jest chęć rozwoju w branży IT.

– Co sądzisz o procesie rekrutacyjnym w Orbium?
– Orbium bardzo uważnie rekrutuje nowych pracowników. Trzeba przejść test ze sprawności liczenia, czytania ze zrozumieniem i logicznego myślenia, a następnie zadania sprawdzające rozumienie podstaw programowania. Potem odbywają się rozmowy rekrutacyjne: jedna z HR i Managerem, druga z Country Managerem. W trakcie rekrutacji można dowiedzieć się dużo o Orbium, m.in. o panującej w firmie kulturze organizacyjnej, oczekiwaniach oraz możliwościach rozwoju.

– Jak wyglądały Twoje pierwsze tygodnie pracy? Czy proces wdrożenia nowego pracownika pozwolił Ci lepiej przygotować się do wykonywania pracy?
– Pierwszy miesiąc poświęcony był przede wszystkim na szkolenie z systemu. Dzięki temu miałam możliwość poznania innych nowych pracowników, również z zagranicznych biur z: Anglii, Francji, Niemiec czy Szwajcarii. Osoba, która rozpoczyna pracę w IT, ma możliwość poznania i przynajmniej częściowego zrozumienia architektury i parametryzacji systemu bazy danych. Nie chodzi więc o wyszkolenie ekspertów z danej dziedziny, ale raczej o przygotowanie do dalszej nauki – gdy pracownik zostanie przydzielony do konkretnego projektu, do właściwego zespołu projektowego.

– Opowiedz nam o swoim pierwszym roku pracy w Orbium.
– Tuż po zakończeniu szkolenia zostałam przydzielona do projektu w Berlinie. Stanowisko analityka-programisty nie wymaga częstej obecności u klienta, pracowałam więc głównie zdalnie. Trafiłam do zespołu stricte technicznego, więc jako absolwentka studiów o profilu ekonomicznym miałam wiele do nadrobienia, zrozumienia i opanowania. Udało się i jestem z tego dumna.

– Czego się nauczyłaś i jakie było Twoje największe osiągnięcie podczas pracy w Orbium?
– Każdy kolejny etap pracy był dla mnie wielkim wyzwaniem. Nauczenie się podstaw programowania, wdrożenie ich w pracy nad modułem CCM (Customer Communication Management), praca nad zbudowaniem nowej grupy raportów podatkowych i dobrze odebrana prezentacja wyników u klienta – to wszystko sprawiło, że uwierzyłam w swoje możliwości. W kolejnym roku nauczyłam się modułu obsługi kredytów i ryzyka. Było to dla mnie bardzo ciekawe ze względu na wykształcenie i zainteresowania. W międzyczasie uczyłam się języka niemieckiego i zdałam egzamin z zarządzania ryzykiem finansowym. W tym roku natomiast mogłam uczestniczyć w procesie analizy i projektowania funkcjonalności systemu dla nowego klienta. Warunkiem była płynna znajomość języka niemieckiego.

– Co doradziłabyś studentom, którzy chcą rozpocząć pracę w obszarze IT lub bankowości?
– Z mojego doświadczenia wynika, że brak studiów informatycznych nie jest przeszkodą do rozpoczęcia kariery w IT. Konsulting IT nie polega wyłącznie na programowaniu, ważne są też umiejętności analityczne i interpersonalne. Bardzo przydaje się też wiedza z obszaru bankowości i rachunkowości. Jeżeli interesuje Was kariera w konsultingu IT, serdecznie polecam też naukę języków, nie tylko programowania.