Strona główna Artykuły Rewolucja dziewczyn?

Rewolucja dziewczyn?

249
0

W roku akademickim 2017/18 odnotowano największy w historii naszego kraju przyrost liczby studentek kierunków informatycznych − o 1179 w skali kraju (11,6% więcej niż rok wcześniej). Jest to procent dwukrotnie większy niż analogiczny wzrost liczby mężczyzn wybierających ten sam kierunek studiów. Na kierunkach informatycznych studiuje obecnie 11 341 kobiet, co stanowi 14,3% ogólnej liczby studentów kierunków IT (dla porównania w roku akademickim 2013/14 było to 12,3%). Daleko jeszcze do wyrównania proporcji, jednak wyraźnie widać tendencję zwyżkową.

Skąd coraz więcej kobiet na kierunkach informatycznych?

Zwiększa się świadomość atrakcyjności studiowania na kierunkach informatycznych. Dużą rolę pełnią tu także działanie promocyjne skierowane do kobiet, mające zachęcić je do edukacji informatycznej. Jednym z najważniejszych tego typu działa jest program stypendialny skierowany do kobiet − „Nowe technologie dla dziewczyn” Intel-Perspektywy, który oferuje najzdolniejszym maturzystkom wybierającym studia informatyczne stypendia finansowe i wsparcie merytoryczne w rozwoju zainteresowań.
Warto również wspomnieć o największym polskim programie inspiracyjnym dla studentek informatyki − „IT for SHE”, który w grudniu 2017 otrzymał nagrodę Komisji Europejskiej dla najlepszego działania na rzecz kobiet w informatyce w Europie − European Digital Skills Award 2017. Dla promocji zawodów informatycznych wśród kobiet ważna jest także aktywność licznych społeczności grup kobiecych w IT − jak „Geek Girls Carrots”, „Girls in Tech”, „Women in Technology” i innych.

Źródło: Raport „Kobiety na politechnikach 2018”, Fundacja Edukacyjna Perspektywy