Aktualna sytuacja na rynku pracy w Polsce wskazuje na ogromne zapotrzebowanie w zakresie specjalistów z branży IT o różnym stopniu doświadczenia zawodowego. Warto zastanowić się, w jakiej konkretnej firmie chcielibyśmy rozpocząć karierę zawodową. Możesz np. zapoznać się z rankingami pracodawców, które pomogą Ci wytypować firmy doceniane nie tylko ze względu na wielkość obrotów (np. coroczne badanie Antal „Najbardziej pożądani pracodawcy”). O sposobach na zwiększenie swojej atrakcyjności w branży IT opowiada Joanna Stypuła, starszy konsultant w zespole IT Services, Antal.
Co zrobić, aby trafić do najbardziej pożądanego pracodawcy?
Jeśli posiadasz wykształcenie informatyczne bądź po prostu techniczne, ale w czasie studiów miałeś/aś do czynienia z programowaniem – już na starcie masz spore szanse. Dysponujesz podstawami technicznymi, warto więc skoncentrować się na tym, aby dobrze wyeksponować swoje kompetencje w procesie rekrutacyjnym.
Dobre CV to najlepsza wizytówka
Pierwszym krokiem jest odpowiednio napisane CV. Poza podstawowymi informacjami aplikacja powinna zawierać szczegóły dotyczące znanych przez Ciebie narzędzi, technologii i metodologii prowadzenia projektów (warto dodać poziomy znajomości każdej z nich). Kolejnym ważnym elementem jest zamieszczenie w CV informacji na temat projektów realizowanych w ramach studiów bądź prywatnie, na własny użytek (w taki sposób łatwo „wyłowić” z rynku pasjonatów). W opisie powinna być zawarta tematyka projektu, Twoja rola w zespole, narzędzia i technologie, które zostały wykorzystane.
Opisz swój profil zawodowy. Jeśli w czasie studiów miałeś/aś kontakt z wieloma językami programowania, napisz o tym, który z nich chcesz aktualnie rozwijać, jakie stanowiska pracy Cię interesują i dlaczego zależy Ci na pracy w firmie o konkretnym profilu (np. software house, start-up, korporacja).
Warto też wspomnieć o grupach oraz społecznościach internetowych z branży IT, których jesteś członkiem. Załóż swój profesjonalny profil na LinkedIn lub innym portalu zrzeszającym specjalistów IT (może warto też udostępnić swoje repozytorium na GitHubie?). Jeśli należysz do koła naukowego, współorganizujesz spotkania ze specjalistami, współpracujesz z organizacjami studenckimi – koniecznie o tym napisz. Takie informacje będą doskonałym dopełnieniem profilu i Twoją wizytówką na rynku pracy.
Zaproszenie na rozmowę – i co dalej?
Pierwszym krokiem jest schludny, zadbany wygląd, który będzie korespondował z kulturą organizacyjną firmy (na rozmowę w start-up’ie można ubrać się nieco mniej oficjalnie niż na spotkanie w banku).
Poza tym należy raz jeszcze przeanalizować swoje CV oraz realizowane projekty – tak, aby potrafić sprawnie o nich opowiedzieć.
W czasie spotkania na pewno nie unikniesz pytań technicznych, dotyczących Twojej motywacji do pracy w danej firmie (obowiązkowo dowiedz się, czym firma się zajmuje!), a także kierunków rozwoju, które najbardziej Cię interesują. Pamiętaj też, że w czasie rozmowy warto zadawać własne pytania.
Warto też popracować nad rozwojem kompetencji miękkich, co przyda się nie tylko w procesie rekrutacji. Aktualnie dostępnych jest wiele materiałów i szkoleń (niekiedy bezpłatnych), które pomogą Ci zwiększyć komunikatywność i ułatwić budowanie pozytywnego wizerunku w oczach pracodawcy.
Sukces gwarantowany!
Przygotowując się do znalezienia pracy w branży IT pamiętaj, że rekrutacja zaczyna się już na etapie przygotowywania CV, a kończy dopiero w momencie podpisania umowy i rozpoczęcia pracy. Wobec tego kluczowym jest, by na każdym jej etapie zaprezentować nie tylko kompetencje techniczne, ale i swój profesjonalizm i zaangażowanie. Powodzenia!