Strona główna Artykuły Pierwsze kroki w konsultingu IT

Pierwsze kroki w konsultingu IT

0

Praca w IT nie oznacza zamknięcia w czterech ścianach, z nosem stale utkwionym w komputerze. Osoby, które lubią kontakt z ludźmi, potrafią rozmawiać, tłumaczyć i doradzać, powinny spróbować swoich sił w pracy w dziale konsultingu IT.

Konsulting IT to nieodłączny dział w firmach świadczących usługi w zakresie doradztwa biznesowego. Osoby w nim pracujące utrzymują stały kontakt z klientem, doradzając, jak najlepiej korzystać z technologii informacyjnych w celu osiągnięcia ich celów biznesowych. Usługi konsultingu świadczy się najczęściej telefonicznie lub e-mailowo. Zdarza się jednak, że konsultanci spotykają się z klientami w ich miejscu pracy, by uporać się z danym problemem czy zaproponować najlepsze rozwiązania.

Bez angielskiego ani rusz

W związku z tym, że praca w konsultingu opiera się na kontakcie z klientem, od kandydatów wymaga się także dobrze rozwiniętych zdolności interpersonalnych. Niezbędna jest także dobra znajomość języka angielskiego, ponieważ wiele firm świadczących takie usługi ma zasięg międzynarodowy i komunikacja odbywa się właśnie w tym języku. Firmy oczekują także gotowości do odbywania licznych służbowych wyjazdów.

Spróbuj swoich sił

Dobrym sposobem na spróbowanie swoich sił w konsultingu jest podjęcie praktyk i staży. Pozwalają one przekonać się, jak wygląda praca konsultanta od podszewki i z jakimi wymaganiami wiąże się to stanowisko. Najczęściej spośród kompetencji technicznych oczekuje się znajomości funkcjonowania relacyjnych baz danych (szczególnie Oracle) oraz co najmniej podstawowych umiejętności programistycznych w dowolnym języku – najczęściej wykorzystywany jest język SQL. Na korzyść kandydatów działa znajomość programowania w języku JAVA. Oprócz wykształcenia wyższego z zakresu IT, firmy wymagają od konsultantów także doświadczenia w środowisku projektów informatycznych.

Obecnie dużo łatwiej jest rozpocząć karierę w IT niż kilka lat temu. Nawet osoby bez kierunkowego wykształcenia mają szansę na pracę w tym sektorze. Są jednak pewne minimalne, uniwersalne wymagania, które należy spełnić. Najważniejsze z nich są umiejętności programistyczne. Pracodawcy często decydują się na zatrudnienie na stanowiskach juniorskich osób z podstawami programowania w innym języku niż te wskazane w ofercie pracy. Uznają, że taki kandydat będzie w stanie szybko przyswoić sobie inne technologie. Jeżeli uczęszczacie na studia techniczne niekoniecznie związane z IT i macie szansę nauki jakiegokolwiek języka programowania, to zdecydowanie powinniście ją wykorzystać  – Andrzej Stalmach, Head of HR Poland, Orbium International Sp. z o.o.

Dokumenty aplikacyjne najważniejsze

Chcąc znaleźć zatrudnienie w firmach świadczących usługi z zakresu doradztwa biznesowego, warto poświęcić czas na odpowiednie przygotowanie dokumentów rekrutacyjnych. Ważne jest dokładne zapoznanie się z ofertą pracy i stroną karierową pracodawcy, co pozwoli w zawrzeć dokumentach aplikacyjnych informacje, które mogą okazać się decydujące ze względu na charakter konkretnego stanowiska. Pracodawcy bardzo cenią osoby z wykształceniem kierunkowym, należy więc wspomnieć o kierunku odbywanych studiów, również wtedy, gdy nie posiadamy jeszcze dyplomu. Firma dzięki takiej wiedzy może nam zaproponować, jeśli nie konkretne stanowisko, to na przykład praktyki, które pozwolą uzupełnić zdobytą wiedzę teoretyczną praktycznymi umiejętnościami.

Pracodawcy wymagają od kandydatów na konsultantów IT posiadania konkretnych kompetencji. Warto więc pochwalić się doświadczeniem w pracy z bazami danych czy z tworzenia raportów. W liście motywacyjnym należy zaznaczyć posiadane umiejętności miękkie. Komunikatywność, otwartość, współpraca, cierpliwość czy rozwiązywanie problemów są najbardziej cenione na stanowisku konsultanta IT.

Nie martw się o początki

Swoich sił na stanowisku konsultanta IT warto próbować na każdym etapie edukacji. Na znaczeniu coraz częściej zyskuje onboarding – przygotowanie pracownika do objęcia nowego stanowiska, wprowadzenie go w zadania, zapoznanie z zespołem i obowiązkami. W niektórych firmach pracownicy rozpoczynają pracę z dwutygodniowym programem wdrożeniowym. Po tym okresie rozwijają swoje umiejętności pod okiem coacha, regularnie ocenia pracę nowego pracownika, wspiera jego rozwój i pomogą w zdobywaniu kolejnych szczebli kariery.

Aplikując na ofertę danej firmy, warto najpierw dokładnie zapoznać się z tym, co oferuje ona pracownikom. W branży doradztwa biznesowego można liczyć na międzykulturowe środowisko pracy, liczne wyjazdy służbowe, szkolenia i atrakcyjne wynagrodzenie. Wcześniejsze zapoznanie się z ofertami pracodawców i wybranie tej najbardziej dopasowanej do naszych umiejętności i potrzeb sprawi, że praca będzie dawała satysfakcję, a rozwój kariery będzie zgodny z naszymi oczekiwaniami.

Justyna Sobolak