Strona główna Wydarzenia Okrągłe, bo 64 wydanie miesięcznika „Programista”, a w nim…

Okrągłe, bo 64 wydanie miesięcznika „Programista”, a w nim…

826
0

Ciężko w to uwierzyć, ale to już 1000000 numer magazynu „Programista” (dwójkowo ;)). Jak tylko mogliśmy, staraliśmy się, aby uczynić to wydanie szczególnym. W odpowiedzi na te potrzeby Paweł „Krzaq” Zakrzewski przygotował tytułowy artykuł „64 sposoby na crash”. Jest to unikalna i stosunkowo długa lista sytuacji, w których programista może doprowadzić do zcrashowania swojego programu, a czasem nawet i całego systemu (procesora?). Do powstania wspomnianej listy przyczynili się też Gynvael Coldwind, Michał Kluczek oraz kilku inna osób ze społeczności IT, za co serdecznie dziękujemy. Liczymy na to, że po przeczytaniu tego artykułu każdy dowie się czegoś nowego.

Kontynuujemy również cykl „Praktyczna kryptografia”, który rozpoczął się w poprzednim wydaniu. Tym razem mowa jest o funkcjach hashujących i podpisach cyfrowych. Jak działają? Jakie są ich właściwości? Czy HMAC-MD5 to to samo co MD5(secret + data)? Tego można dowiedzieć się po przeczytaniu wspomnianego artykułu.

Również Michał Papierski nie pozostał bezczynny, co zaowocowało powstaniem jego debiutanckiego na łamach magazynu artykułu „Modernizacja kodu w C++”, w którym omówiono, w jaki sposób należy przebudować kod do nowego standardu C++17.

A ponadto w „Programiście” nr 64:

  • Przygoda z wokselowym silnikiem gry, czyli duży artykuł Michała Krawczyka (Semihalf) na temat tworzenia gier 3D;
  • Wspomnienia zgreda: Jak ciekawość nas napędzała – felieton Mariusza Witkowskiego;
  • Czy programista musi być pasjonatem? – publikujemy fragmenty książki Macieja Aniserowicza;

„Programista” dostępny jest w prenumeracie – w formie elektronicznej lub papierowej – i detalicznie w salonach Empik w całej Polsce.

Zapraszamy do lektury!