Strona główna Artykuły Języki programowania baz danych

Języki programowania baz danych

0

Bazy danych to solidny kawałek rynku IT. Nie ma branży, która by ich w jakiś sposób nie wykorzystywała. W bankowości i finansach są podstawą systemów bankowo-księgowych, rejestrują transakcje klientów, wskaźniki finansowe, kursy walut. W telekomunikacji przechowują dane klientów, informacje o ruchu i rozliczeniach. W transporcie służą do ewidencjonowania ruchu towarów, czasu pracy kierowców, zużycia paliwa. W medycynie przechowuje się w nich dane pacjentów, wyniki badań.

Można długo wymieniać przykłady
z handlu, księgowości, nauki,
geodezji…

Znajdź swoją ścieżkę

Skoro biznes nie potrafi się obyć bez baz danych, musi potrzebować także inżynierów specjalizujących się w tym zakresie. Tak jest w istocie. Można opisać dwie podstawowe ścieżki kariery w obszarze bazodanowym. Po pierwsze, administracja baz danych, to znaczy przede wszystkim instalacja oprogramowania, optymalizacja konfiguracji bazy i serwerów, na których pracuje, zarządzanie użytkownikami, ochrona poufności i integralności baz.

Druga ścieżka, atrakcyjna przede wszystkim dla osób z zacięciem
deweloperskim, to programowanie baz danych. W grę wchodzi przede wszystkim tworzenie zapytań do
baz, automatyzacja procesów, np. wyszukiwania, eksportu i importu danych. Podstawowym językiem jest SQL (Structured Query Language). Standard języka SQL jest dobrze zdefiniowany, ale w praktyce spotyka się wiele dialektów specyficznych dla baz danych konkretnych producentów. Najczęściej spotykane to warianty SQL dla: PL/ SQL Oracle, DB2 i Informix (IBM), MS SQL, PostgreSQL, MySQL. Różnice pomiędzy „dialektami” a standardowym SQL polegają przede wszystkim na implementacji
różnego rodzaju rozszerzeń oraz odmiennej składni niektórych poleceń. W praktyce solidne opanowanie dowolnego dialektu umożliwia dość szybkie i bezbolesne przejście od jednej bazy do drugiej, ponieważ rdzeń języka jest wszędzie ten sam.

Nie samą bazą żyje IT

Z reguły baza danych jest częścią większego systemu informatycznego, a dane są „surowcem” poddawanym dalszej obróbce po to, żeby uzyskać wartościowe informacje. Dane są umieszczane w bazie i pobierane z niej za pośrednictwem aplikacji, często pracujących na odległych urządzeniach łączących się z serwerem bazodanowym za pośrednictwem sieci, np. Internetu. Programista tworzący takie programy musi znać język SQL, żeby poprawnie sformułować zapytanie do bazy. Z drugiej strony równie ważne są dla niego inne języki programowania, ponieważ w nich będzie tworzył właściwe aplikacje. Do najbardziej popularnych języków należą Java, Java Enterprise (dawniej J2EE), C#, C++, PHP, Ruby, Python. Oprócz biegłości w programowaniu w pełni dojrzały programista bazodanowy zna praktycznie zagadnienia związane z konkretnymi systemem operacyjnym, obsługą sieci (protokoły, szyfrowanie, uwierzytelnianie) i wiele podobnych.

Jak zacząć?

Mogłoby się wydawać, że firmy z branży IT poszukujące programistów baz danych biorą pod uwagę wyłącznie specjalistów z wieloletnim doświadczeniem. Na szczęście tak nie jest. Zdarzają się pracodawcy, dla których liczą się przede wszystkim predyspozycje kandydata: analityczny umysł, dociekliwość, skłonność do podejmowania intelektualnych wyzwań, gotowość do nauki i łatwość przyswajania wiedzy. Okazuje się, że osoba dysponująca takim potencjałem może stosunkowo szybko opanować umiejętność programowania. Największą wartością jest otwarty umysł, znajomość tej czy innej technologii albo języka programowania ma w chwili rekrutacji drugorzędne znaczenie. Jeśli chcesz wyruszyć w nieznane, musisz być odważny i mieć jasną wizję podróży. Brak prawa jazdy nie jest przeszkodą, bo prowadzenia samochodu może się nauczyć prawie każdy. Z drugiej strony po ulicach jeżdżą dziesiątki tysięcy kierowców, którzy nigdy nie pojadą na koniec świata. Są dobrzy w prowadzeniu pojazdu, ale nie czują potrzeby odkrywania nieznanego.

Tekst: Piotr Kołaczek