Strona główna Artykuły Języki obce w procesie rekrutacji. Co wpisać w CV?

Języki obce w procesie rekrutacji. Co wpisać w CV?

0

Poziom znajomości języków obcych wśród kandydatów jest weryfikowany przede wszystkim podczas bezpośredniej rozmowy z pracodawcą lub rekruterem. Osoby przeprowadzające rozmowę kwalifikacyjną sprawdzą ją, zadając pytania w języku angielskim lub prowadząc rozmowę wyłącznie w języku obcym. Już jednak na etapie wysyłania zgłoszenia warto pochwalić się posiadanymi zdolnościami językowymi.

Kandydaci często mają problem z określeniem stopnia znajomości języka angielskiego. W efekcie przekazują rekruterom informacje, z których nie da się wyciągnąć żadnych, przydatnych na etapie rekrutacji, wniosków.

Kandydaci używają różnych określeń, aby oddać znajomość języka obcego: płynny, konwersacyjny, słaby, podstawowy, biegły, w trakcie nauki, biegły, nieużywany od wielu lat lub po prostu – biegły. Każdy konsultant samodzielnie określa znajomość języka w trakcie rozmowy – krótkiej wymiany kilku zdań lub w trakcie wywiadu, w całości przeprowadzonego po angielsku lub w innym języku.

Najbardziej rozpowszechnionym oraz zrozumiałym dla rekruterów systemem klasyfikacji jest Poziom Biegłości Językowej przyjęty przez Radę Europy. Składa się on z sześciu stopni: A1, A2, B1, B2, C1, C2 – z których najniższy (A1) oznacza znajomość podstawową, najwyższy zaś (C2) opisuje pełną biegłość w posługiwaniu się językiem obcym. Jest to najczęściej polecany przez ekspertów sposób oceny swoich kompetencji językowych.

Rekruterzy rekomendują też dołączanie do aplikacji kopii posiadanych certyfikatów, poświadczających znajomość języka angielskiego lub przynajmniej informowanie o nich w dokumentach aplikacyjnych. Takie certyfikaty zawsze działają na korzyść kandydata.

Tekst: JS