Strona główna Artykuły Elastyczność w IT – klucz do sukcesu

Elastyczność w IT – klucz do sukcesu

0

 

Trudno znaleźć dziedzinę, która rozwijałaby się szybciej niż IT. Zmiany dotyczą większości aspektów działalności: infrastruktury, sprzętu, bezpieczeństwa, produkcji oprogramowania, zarządzania projektami, marketingu.

 

Środek ciężkości przenosi się na rozwiązania działające w chmurach obliczeniowych, sprzedaż oprogramowania w modelu SaaS (Software as a Service). Obserwujemy, jak nabiera tempa kolejna wielka rewolucja: IoT (Internet of Things).
Wymagające zmiany

 

Konsekwencje tego wyścigu odczuwają wszyscy: zarządzający przedsiębiorstwami, chcąc utrzymać rentowność na zadowalającym poziomie muszą nieustannie poszukiwać nowych rozwiązań. Specjaliści planujący ścieżkę kariery odniosą sukces, jeśli potrafią przewidzieć, które technologie rokują na tyle dobrze, że warto poświęcić czas i pieniądze na ich naukę. Żaden absolwent uczelni technicznej zamierzający związać się z IT nie może dziś zakładać, że wystarczy mu znajomość jednego języka programowania, jednej architektury sprzętu.

 

Priorytet: poszerzać kwalifikacje

 

Wąska specjalizacja nadal pozwala nieźle zarobić, ale tylko tym, którzy zdążyli zdobyć wiedzę, doświadczenie i uznanie w swojej dziedzinie. Po zajęciu „niszy” można w niej dobrze funkcjonować przez lata nie obawiając się konkurencji, jednak taką pozycję trzeba sobie wypracować. Rozpoczynając pracę bezpieczniej jest założyć, że okres poszukiwania drogi potrwa co najmniej kilka lat.

 

W tym czasie trzeba będzie nauczyć się od podstaw kilku nowych, być może niszowych języków programowania, uczestniczyć w projektach wykonywanych na zlecenie klientów o specyficznych oczekiwaniach, czasem z programisty przedzierzgnąć się w testera, kierownika projektu, wdrożeniowca. Wraz z doświadczeniem i wiedzą pojawią się nowe pomysły na rozwój zawodowy.


Mieć otwarty umysł

 

Dobrze jest znaleźć pracę w firmie, w której można tego wszystkiego doświadczyć. Brać udział w sensownych, dobrze przygotowanych i prowadzonych szkoleniach, zmieniać projekty, przyglądać się z bliska nowościom. Jeśli pracodawca dorzuci do tego jasne zasady awansu, dobre warunki zatrudnienia, pakiet socjalny, to w zasadzie nie ma się nad czym zastanawiać. To jest właściwa oferta.

 

Gdzie szukać? Jeśli chcesz być programistą, to najlepiej w firmach tworzących oprogramowanie dla biznesu. Firmy te muszą poruszać się w obszarze najnowszych technologii, bo wymagają tego od nich klienci. W Krakowie na przykład, warto przyjrzeć się ofercie SolarWinds, amerykańskiej firmy produkującej oprogramowanie dla firm.

 

SolarWinds jest międzynarodową firmą z oddziałami w Czechach, Irlandii, Singapurze, Australii i Polsce. Pracuje w nich ponad 2200 specjalistów z różnych dziedzin IT. W Krakowie biuro SolarWinds znajduje się przy ulicy Puszkarskiej, tuż za Centrum Handlowym Bonarka.
Strategia zatrudnienia SolarWinds zakłada, że warto przyjmować do pracy ludzi zdolnych, otwartych na nowe doświadczenia i wyzwania. Ludzi, którym można we własnym zakresie zapewnić szkolenia, wdrażając do pracy nad konkretnymi projektami.

 

Takie podejście jest korzystne dla pracodawcy i pracowników. Pierwsi mogą precyzyjnie dopasować zakres przekazywanej wiedzy i umiejętności do konkretnych potrzeb, drudzy dostają szansę zatrudnienia i doskonalenia, nawet jeśli dosłownie przed chwilą opuścili mury uczelni i nie mają jeszcze bogatego CV. Wiedza, doświadczenie i praktyka – w zamian za otwarty umysł, elastyczność i gotowość do podejmowania zadań o rosnącym stopniu skomplikowania i odpowiedzialności, to właściwy model współpracy.