Strona główna Artykuły 500 km przewodów dla airbusa

500 km przewodów dla airbusa

0

Związek Krakowa z branżą IT w ogóle, a z tworzeniem oprogramowania w szczególności, jest bliski i trwały. Tutaj pisze się gry, programy dla komputerów pokładowych samochodów, telefonów i radiotelefonów, wyszukiwarek internetowych. W Krakowie powstają także narzędzia służące inżynierom i konstruktorom na całym świecie. Krakowscy developerzy tworzą programy wykorzystywane w wielu branżach: od budownictwa i przemysłu maszynowego po przemysł lotniczy. Także ten z najwyższej półki, produkujący największe i najbardziej nowoczesne samoloty pasażerskie.

Jak to się robi?

Trzeba zebrać zespół specjalistów od programowania w językach C++, C#, VisualBasic, T-SQL, Windows VBScript, Batch potrafiących pisać na platformach .NET, MSSQL 2012, Boost, STL i power shell. Dołączyć do nich testerów biegłych w TestComplete, magików od narzędzi do tworzenia pakietów instalacyjnych InstallShield, Wise… – i można pisać. Na przykład program do projektowania okablowania.

„Okablowanie” brzmi niezbyt atrakcyjnie? W takim razie wyobraźcie sobie 500 km przewodów poukładanych w wiązki zakończone złączami. Różnych przewodów: zasilających, sygnałowych, dostarczających sygnał o częstotliwości radiowej, wykorzystywanych do transmisji danych. Spróbujcie sensownie, a najlepiej optymalnie, połączyć tymi przewodami tysiące elementów: czujników, zasilaczy, wskaźników, komputerów, siłowników, monitorów i wiele innych. Zadbajcie, żeby nie wystąpiły zakłócenia elektromagnetyczne i weźcie pod uwagę fakt, że całość musi być podzielona na wiele sekcji, które można oddzielnie produkować i transportować, ale w końcu trzeba je niezawodnie i sprawnie połączyć w jedną całość.

Ta całość będzie miała długość 73 metrów i masę do 575 000 kg, w tym 259 200 kg paliwa (około 320 000 litrów). Przyczepią do niej skrzydła o rozpiętości 79,8 m, wyposażą w cztery silniki turbowentylatorowe o mocy 75 000 KM każdy, wsadzą do środka od 560 do 853 pasażerów i wyślą ich w podróż do miejsca odległego nawet o 15 tys. km. Tak, właśnie napisaliście oprogramowanie, dzięki któremu powstał airbus A380.

Takich wyzwań podejmują się programiści z krakowskiego oddziału IGE+XAO. W 2002 roku Airbus przygotowując się do rozpoczęcia produkcji największego samolotu pasażerskiego na świecie testował oprogramowanie służące do projektowania poszczególnych elementów i systemów samolotu. Po trwających rok testach porównawczych zakupiono 400 licencji oprogramowania IGE+XAO. Kontrakt trwał cztery lata i był wart ponad 3,5 miliona euro. W znacznej części zrealizowano go w Krakowie, bo tutaj pracowali programiści odpowiadający za ten projekt.

Airbusy bezpiecznie latają po świecie, a programiści z IGE+XAO szukają kolejnych wyzwań.