Strona główna Artykuły 5 kroków w stronę IT

5 kroków w stronę IT

0

Praca marzeń? Zgodnie z przeróżnymi rankingami bycie software developerem, scrum masterem lub testerem to przepis na satysfakcjonujące i dobrze płatne życie zawodowe.

Jak wkroczyć do magicznego świata IT i skutecznie znaleźć swoją pierwszą pracę w tej branży?

1. Zacznij z głową!

Praca w IT to temat bardzo szeroki – na wstępie określ, w jakiej specjalizacji się widzisz: frontend, backend, product management, fullstack, jeszcze innej? Wartościowych informacji na temat specyfiki tych stanowisk szukaj na branżowych spotkaniach otwartych, w trakcie konferencji on-line i podpytując praktyków. Dowiedz się, czy różni się praca w firmie produktowej lub startupie od tej w dużym software house’ie. Potem zastanów się, w jakiej roli i w jakim miejscu najpełniej wykorzystasz posiadaną wiedzę i indywidualne talenty. Określ swoje priorytety i skieruj poszukiwania pracy od razu na właściwe tory!

2. Myśl jak rekruter

Zanalizuj publicznie dostępne oferty pracy (zajrzyj na specjalistyczne portale lub bezpośrednio na stronę wybranej firmy) pod kątem występujących w nich wymagań. Pozwoli ci to na zdiagnozowanie rzeczywistych potrzeb rynku. Przy okazji określisz swoje mocne strony i wytypujesz pola do poszerzenia wiedzy albo zdobycia nowych umiejętności. Jeśli już wybrałeś preferowane stanowisko, sprawdź, czy opanowałeś powiązane z nim technologie (języki, biblioteki, frameworki itp.). Pamiętaj, że w każda firma ustala własne wymagania odnośnie konkretnych stanowisk, np. praca testera w projekcie mobilnym może się zasadniczo różnić od zadań testera zatrudnionego do projektów tworzących systemy wbudowane.

3. Daj się zauważyć i aktywnie szukaj

Dopracowane CV to standard, który warto przekroczyć – czasem będzie to portfolio lub autorska strona www, a niemal zawsze kluczowe będzie posiadanie zaktualizowanego profilu na Linkedin (to tam chętnie polują rekruterzy, szukając obiecujących kandydatów). Jeśli masz na swoim koncie doświadczenia komercyjne, podkreśl to! Ich posiadanie znacząco zwiększa szansę zaproszenia na rozmowę kwalifikacyjną.

Aspirującym juniorom Adriana Nowak z Biura Karier Politechniki Krakowskiej radzi: „W przypadku szukania pierwszej pracy nieoceniona może się okazać pomoc uczelni. Wiele wydziałów współpracuje z firmami, organizowane są też spotkania z pracodawcami. Przydadzą się również social media, np. fora dla programistów i specjalistów IT. Coraz popularniejsze staje się też zatrudnienie z polecenia”.

4. Zjedz słonia po kawałku

Wyczekiwany telefon zadzwonił, przed tobą spotkanie z pracownikiem działu HR. Zanim się z nim zobaczysz, zbierz jak najwięcej informacji o potencjalnym pracodawcy, jego kulturze organizacyjnej i specyfice działań.

„Rekrutacja w sektorze IT przeważnie jest kilkuetapowa – wyjaśnia Adriana Nowak. – Poza rozmową rekrutacyjną z pewnością pojawią się testy wiedzy technicznej i rozmowa po angielsku, czasem też testy logicznego myślenia”. Wiedza merytoryczna często jest oceniana w trakcie tzw. live coding. Branża nowych technologii jest bardzo dynamiczna, więc jeśli aplikujesz na stanowiska techniczne, powinieneś być na bieżąco ze wszelkimi nowinkami.

W czasie rozmowy rekruterzy szukają u kandydatów cech pozwalających na optymalne funkcjonowanie w grupie projektowej, takich jak m.in. samodzielność, kreatywność, komunikatywność, zarządzanie sobą w czasie, nastawienie na rozwój i analityczne myślenie. Niezbędne będzie też odświeżenie znajomości języków obcych – dziś bez komunikatywnego angielskiego trudno realizować projekty w międzynarodowych zespołach, a praca w IT ma wybitnie globalny charakter. „Jeśli czujemy się niepewnie w związku z naszą znajomością angielskiego, dobrze wcześniej odbyć kilka spotkań z lektorem specjalizującym się w języku biznesowym lub technicznym” – radzi Adriana Nowak.

5. Bądź partnerem

W procesie rekrutacji obie strony powinny sprawdzić, czy do siebie pasują. Wnosząc do firmy wartość, nie bój się pytać o zobowiązania drugiej strony: możliwości rozwoju, precyzyjny opis obowiązków, zarobki, elastyczne formy pracy czy benefity. Większość juniorów szuka pracodawcy, który będzie go wspierał w drodze do rozwoju. Pamiętaj, że u dobrych pracodawców to, jaki kandydat ma potencjał i czego może się nauczyć jutro, jest czasami ważniejsze od tego, co potrafi już dzisiaj.

Agnieszka Szmuc