Strona główna Wydarzenia Ósma edycja konferencji Advanced Analytics and Data Science

Ósma edycja konferencji Advanced Analytics and Data Science

0

Gwałtowny rozwój sztucznej inteligencji i big data nie byłby możliwy bez aktywnego udziału sektora akademickiego. Korzystają na tym wszyscy, gdyż zaawansowana analityka pozwala nie tylko zwiększać zyski, ale też przewidywać pandemie i powodzie oraz pomagać w leczeniu raka.

14 września podczas konferencji Advanced Analytics and Data Science świat akademicki i biznesowy spotkają się online, aby dzielić się wiedzą i doświadczeniem w zakresie rozwoju współczesnych technologii i kompetencji analitycznych.

Program konferencji i formularz rejestracyjny znajdują się na stronie:

https://www.sas.com/pl_pl/events/2021/aa-ds.html

Potrzeby rynku

9 września 2021 – Według raportu „Niedobór talentów” przygotowanego przez ManpowerGroup, w Polsce najtrudniej rekrutuje się specjalistów IT. Od lat firmy muszą sprostać wyzwaniom związanym z pozyskaniem tych ekspertów, a pandemia znacznie nasiliła problem. COVID-19 przyczynił się też do wzrostu zapotrzebowania na programistów i analityków. Z analizy ofert na portalu No Fluff Jobs wynika, że pod koniec lipca 2021 liczba aktywnych rekrutacji w branży IT wzrosła o 213 proc. w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej.

Sektor akademicki co roku podejmuje wyzwanie, aby uruchamiać nowe kierunki studiów i kształcić coraz więcej profesjonalistów na kierunkach technicznych i informatycznych.

Jako uczelnia czujemy się odpowiedzialni za jakość kształcenia studentów. Dbamy o to, aby wiedza, którą zdobywają była na wysokim poziomie, aktualna i przydatna w codziennej pracy. Polski sektor akademicki powinien na bieżąco reagować na rozwój technologii oraz wynikające z tego zmiany rynkowe i dostosowywać programy nauczania do bieżących potrzeb przedsiębiorstw – zauważa prof. Ewa Frątczak, kierownik Zakładu Metod Statystycznych i Analiz Biznesowych w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie, pomysłodawczyni i główny organizator konferencji Advanced Analytics and Data Science.

Dla studentów i doktorantów konferencja Advanced Analytics and Data Science jest okazją, aby lepiej poznać trendy rynkowe i zainspirować się wystąpieniami naukowych autorytetów. Z kolei pracownicy naukowi mają możliwość poznania najnowszych trendów w analityce biznesowej i podjęcia dyskusji z biznesem.

Już nic nie rozłączy ludzi z technologią

Terminu „sztuczna inteligencja” po raz pierwszy użyto w 1955 roku. Jednak to ostatnie 10 lat przyniosło większy postęp w rozwoju AI, niż wcześniejsze pół wieku pracy. Mark Wolff, którego wystąpienie otworzy tegoroczną konferencję, przyjrzy się nierozerwalnemu połączeniu pomiędzy ludźmi, technologią i środowiskiem, w którym żyjemy.

Metodom i narzędziom do budowy modeli predykcyjnych, a także monitorowaniu ich funkcjonowania w zmiennym środowisku swój wykład poświęci prof. Tomasz Burzykowski, biostatystyk z belgijskiego Uniwersytetu w Hasselt. Z kolei prof. James Cochran z Uniwersytetu w Alabama zaprezentuje nowatorską metodę identyfikacji seryjnych zmian w rozkładzie zmiennej losowej.

Najnowsze kierunki rozwoju narzędzi i wdrażania analityki w biznesie na praktycznym przykładzie omówi Monika Książek, Kierownik Data Science, Play – Iliad Group. Zaprezentuje innowacyjne rozwiązanie wdrożone w Play, które pozwala połączyć elastyczność języków open source ze zbudowanymi na wieloletnim doświadczeniu SAS narzędziami do przetwarzania i analizy danych oraz zarządzania modelami, dostępnymi na platformie SAS Viya.

Wykorzystanie zaawansowanej analityki dla wspólnego dobra

Analityka odgrywa ważną rolę w walce z pandemią COVID-19. W Polsce rządowa aplikacja STOP COVID – ProteGo pozwalała minimalizować kontakt z nosicielami wirusa. Użytkownicy otrzymywali powiadomienia o możliwym kontakcie z osobą zakażoną. Aplikacja wykorzystywała nowatorską metodę badania trendów w rozprzestrzenianiu się pandemii i korelowała te informacje z analizą sposobów przemieszczania się ludzi.

Techniki eksploracji danych, analizy korelacji, klastrowania i analizy sieci powiązań, a także optymalizacji i nadzorowania modeli uczenia maszynowego przynoszą najwięcej korzyści, gdy działają jako jeden organizm. Na przykładzie walki z COVID-19, Carlos Pinheiro, Principal Data Scientist w SAS zaprezentuje, jak w praktyce monitorować przemieszczanie się ludzi, co pozwoli przewidywać przyszłe pandemie.

Zaawansowana analityka pozwala także walczyć z kryzysem klimatycznym. Gdy widmo globalnego ocieplenia coraz bardziej zagraża różnym sferom naszego życia, wykorzystanie potencjału danych nie tylko pomoże lepiej radzić sobie ze zmianami klimatycznymi, ale też umożliwi zmniejszenie kosztów klęsk żywiołowych i uratowanie tysięcy ludzkich istnień. O tym, jak SAS wspólnie z firmą Microsoft i miastem Cary w USA uruchomił system, który łączy technologie Internetu rzeczy z zaawansowanymi algorytmami, opowie Peter Pugh-Jones, specjalizujący się w zagadnieniach IoT. Analityka pomaga władzom miejskim lepiej przewidywać i przygotowywać się do nawiedzających miasto powodzi, aby chronić życie mieszkańców i ograniczać zniszczenia.

Przykłady innowacyjnego zastosowania sztucznej inteligencji w walce z nowotworami zaprezentuje Piotr Kaczyński, Senior Business Solutions Manager w SAS. Pokaże, jak połączenie metod rozpoznawania obrazów (ang. computer vision) i deep learning pozwala zautomatyzować i przyspieszyć ocenę reakcji organizmu pacjenta na chemioterapię. Ekspert SAS przedstawi również przykłady z sektora rolniczego, gdzie z pomocą sztucznej inteligencji już dzisiaj jesteśmy w stanie dostarczać informacji o stanie upraw oraz wskazówek co do ich nawożenia, a także wspomagać monitorowanie zdrowia zwierząt w procesie hodowli.

Polscy studenci kształceni wedle najlepszych światowych praktyk

Jak wyglądają obecnie metody nauczania analizy danych w czasie rzeczywistym na polskich uczelniach? Z jak bardzo zaawansowanych technologicznie narzędzi mogą korzystać studenci, decydując się na studia z zakresu Data Science, uczenia maszynowego czy analityki danych? Na te pytania odpowiedzą prelegenci reprezentujący Szkołę Główną Handlową w Warszawie: prof. Beata Czarnacka – Chrobot (Dziekan Kolegium Analiz Ekonomicznych SGH ), dr Sebastian Zając, dr Przemysław Szufel i dr Mariusz Rafało. Podzielą się oni swoimi doświadczeniami z zakresu realizacji nowoczesnego procesu dydaktycznego i pracy naukowej ze studentami na kierunku Analizy Danych – Biga Data (Advanced Analytics & Big Data) w Szkole Głównej Handlowej w Warszawie.

Międzynarodowa konferencja organizowana już po raz ósmy przez Szkołę Główną Handlową w Warszawie we współpracy z SAS Institute odbędzie się 14 września 2021 roku. Wydarzenie zostało objęte honorowanym patronatem Rektora Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie – prof. Piotra Wachowiaka.

Program konferencji i formularz rejestracyjny znajdują się na stronie:

https://www.sas.com/pl_pl/events/2021/aa-ds.html

Informacja o firmie SAS Institute

SAS jest liderem rynku analityki i AI. Dzięki innowacyjnemu oprogramowaniu i profesjonalnym usługom wspiera firmy i instytucje na całym świecie w podejmowaniu trafnych decyzji w oparciu o dane, aby szybko reagować na zachodzące zmiany i stymulować innowacyjny rozwój. 83 000 firmy i instytucje w 147 krajach korzystają z zaawansowanych technologii, wiedzy biznesowej i ekspertyzy branżowej ekspertów SAS. Firma powstała w 1976 roku i obecnie zatrudnia prawie 14 000 pracowników. Na polskim rynku SAS Institute jest obecny od 1992 roku. Ponad 300 konsultantów oraz ekspertów data science tworzy i wdraża rozwiązania SAS dla blisko 200 klientów krajowych. Rozwiązania SAS adresowane są do wszystkich sektorów gospodarki, m.in. bankowości, ubezpieczeń, telekomunikacji, energetyki, przemysłu, handlu, farmacji, ochrony zdrowia, nauki oraz sektora administracji publicznej.

www.sas.com/poland